Status weterana tylko dla żołnierza za wypadek bezpośrednio związany z wykonywaniem zadań misji

Sąd rozstrzygnął pierwsze sprawy żołnierzy, którzy ulegli wypadkom podczas operacji w Iraku, Kosowie i Afganistanie

Publikacja: 22.11.2012 07:52

Sąd rozstrzygnął pierwsze sprawy żołnierzy, którzy ulegli wypadkom podczas operacji w Iraku, Kosowie

Sąd rozstrzygnął pierwsze sprawy żołnierzy, którzy ulegli wypadkom podczas operacji w Iraku, Kosowie i Afganistanie

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

W precedensowych wyrokach Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że nie każdy wypadek, któremu uległ żołnierz biorący udział w operacjach zagranicznych, daje status weterana poszkodowanego i związane z tym uprawnienia. Musi to być wypadek mający bezpośredni związek z wykonywaniem zadań misji (sygn. II SA/Wa 1434/12 i in.).

100 tys. na misjach

W zagranicznych operacjach pokojowych, zapoczątkowanych w 1953 r. misją ONZ w Korei, wzięło dotychczas udział prawie 100 tys. osób. Do nich została adresowana ustawa z 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa, która weszła w życie 30 marca 2012 r. Weteranom i weteranom poszkodowanym podczas zagranicznych operacji przyznała wiele uprawnień. Zgodnie z art. 3 o status weterana poszkodowanego może ubiegać się osoba, która doznała uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z działaniami poza granicami państwa lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań.

– Nie może to więc być każdy wypadek w trakcie służby za granicą, za który przysługuje odszkodowanie. Chodzi o wypadki związane z działaniami bojowymi i o pomoc dla osób szczególnie poszkodowanych, które w czasie działań na zagranicznych misjach uległy poważnym obrażeniom i wymagają specjalnej opieki – wyjaśniał w sądzie radca prawny Krzysztof Kubiak reprezentujący ministra obrony narodowej.

Za ciężka drukarka

Minister odmówił Maciejowi S., Krzysztofowi G. i Stanisławowi D. statusu weterana poszkodowanego. Maciej S., pełniący służbę w Kosowie, doznał urazu kręgosłupa po przeniesieniu ważącej 25 kg drukarki. Krzysztof G. potknął się na schodach w bazie Ghazni w Afganistanie i niesioną bronią naruszył zęby. Pod Stanisławem D. z polskiego kontyngentu w Afganistanie osunęły się kamienie, powodując uraz nogi.

Wszyscy wojskowi zaskarżyli odmowne decyzje do WSA. Ich zdaniem spełnili przesłanki do przyznania im statusu weterana poszkodowanego. – Z art. 4 pkt 15 ustawy nie wynika, ażeby chodziło tylko o wypadki zaistniałe w związku z działaniami bojowymi czy zamachem. Przepis wymienia też wypadki spowodowane innym działaniami, pozostające w bezpośrednim związku z wykonywaniem zadań przez żołnierza – mówił podczas rozprawy Maciej S.

Sąd oddalił wszystkie skargi. Sędzia Olga Żurawska-Matusik powiedziała, że w żadnej nie można dopatrzyć się związku z wykonywaniem zadań misji wysłanej za granicę. Pod uwagę trzeba wziąć cel ustawy, która dotyczy w szczególności poszkodowanych w wyniku np. ostrzału, wybuchu pułapki lub choroby tropikalnej. Wyroki są nieprawomocne, przysługują od nich skargi kasacyjne do NSA.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy