Aktualizacja: 01.02.2025 23:53 Publikacja: 26.05.2022 08:23
Foto: Fotorzepa/Michał Walczak
29 z 30 członków sejmowej Komisji Zdrowia głosowało za przyjęciem nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw. Jeden poseł wstrzymał się od głosu.
– Projekt można nazwać historycznym, bo nigdy nie było tak dużego wzrostu, jeśli chodzi o wynagrodzenia minimalne w ochronie zdrowia. W zależności od grupy będzie to podwyżka od 17 do 41 proc. Średnio ten wzrost będzie wynosił około 30 proc. – argumentował Piotr Bromber, wiceminister zdrowia, podczas pierwszego czytania projektu. I dodał, że podwyżki płacy minimalnej w drugim półroczu tego roku będą kosztować 7,2 mld zł.
Sędzię Małgorzatę Manowską pragnę uspokoić, że składami nikt nie manipuluje, są losowane. Warto o tym pamiętać, nim wypowie się taką insynuację - mówi „Rzeczpospolitej" Anna Ptaszek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie i jego rzecznik prasowa ds. karnych. Potwierdza, że na czele nowej sekcji stanie Piotr Gąciarek.
Nasze roboty zostały zaprojektowane z myślą o zadaniach wymagających szybkości i precyzji. Ich konstrukcja pozwala na wykonywanie powtarzalnych ruchów efektywnie i z wielką dokładnością – mówi Takanori Inaho, prezes Epson Europe.
Sfera budżetowa, w tym służby mundurowe mogą liczyć na podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od stycznia. Zgodnie z ustawą budżetową, wyniosą one tyle, ile prognozowana inflacja. W jaki sposób będą dzielone podwyżki – kwotowo, czy procentowo?
We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór pomiędzy Urzędem Ochrony Danych Osobowych a byłym Głównym Geodetą Kraju. W wyroku przesądzono, że numery ksiąg wieczystych są danymi osobowymi, a ich publikacja w serwisie Geoportal2 naruszała przepisy.
Telewizja Republika miałaby raczej małe szanse na pociągnięcie do odpowiedzialności szefa WOŚP za postawienie ultimatum firmom reklamującym się w tej stacji. Jerzy Owsiak musiałby najpierw zostać uznany za przedsiębiorcę konkurującego z medium.
Oprócz klasycznych dziedzin, jak podatki czy prawo pracy, poszukiwani są też specjaliści od regulacji związanych z nowymi technologiami, ekologią czy społeczną odpowiedzialnością biznesu. Ale firmy coraz częściej oczekują też od prawników kompetencji w kwestiach pozaprawnych.
Aby spokojnie spędzać czas wolny od zajęć, warto pamiętać o dobrym przygotowaniu do wyjazdu – w tym o odpowiednim ubezpieczeniu.
Nie można w niego inwestować, nie da się go „flipować”, nie można też go kupić. Stał się najcenniejszym dobrem w przepracowanych społeczeństwach. Co to takiego? Sen. Coraz więcej osób bierze urlop, żeby się wyspać, a luksusowe łóżka czy specjalnie przygotowane szyte kołdry zyskują coraz większą popularność – podobnie jak oferta hoteli kuszących osoby niewyspane perspektywą idealnego urlopu pod kołdrą.
Popularność środków pomagających ograniczyć apetyt i – co za tym idzie – zmniejszyć wagę to nie tylko kwestia zdrowia. Jak się okazuje, to także wyzwanie dla wielu branż, które zaczynają skutki upowszechnienia się tego typu specyfików.
Dla wielu kobiet menopauza oznacza spadek jakości życia i trudności w codziennym funkcjonowaniu. Czy można temu przeciwdziałać? Najnowsze badania pokazują, że tak – między innymi za pomocą systemu ćwiczeń, na który postawiła Jennifer Aniston.
Przez lata krążyło przekonanie, że aby cieszyć się zdrowiem i długowiecznością, należy codziennie wykonywać 10 000 kroków. Ten popularny slogan, który stał się mantrą entuzjastów aktywności fizycznej, ma jednak korzenie nie w nauce, a w strategii marketingowej japońskich producentów krokomierzy. Co na ten temat mówi współczesna nauka?
Stagnacja niemieckiej gospodarki pozostawia coraz głębsze ślady na rynku pracy. W styczniu pracy szukało rekordowo dużo osób – najwięcej od prawie dziesięciu lat. Stopa bezrobocia również znacząco wzrasta.
Tylko do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mogą zgłaszać się do Małego ZUS Plus.
Dziennikarstwo w erze AI będzie dziennikarstwem hybrydowym. Część zadań przejmą algorytmy, ale rola człowieka w tworzeniu pogłębionych treści wciąż będzie kluczowa.
Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy funkcjonariusz Służby Więziennej musi zapłacić za pozew w sprawie pracowniczej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas