- W gminie odbyła się impreza masowa, która została przerwana przez wójta. Czy wójt może zakazać przeprowadzania, przez pewien czas, imprez masowych na części obszaru gminy? – pyta czytelnik.
Nie.
Zgodnie z art. 24 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych (dalej u.i.m.) organem wydającym zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej jest wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce imprezy. Wójt odmawia zezwolenia m.in. w razie niezłożenia przez organizatora imprezy opinii: komendanta powiatowego (rejonowego, miejskiego) Policji i komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, dysponenta zespołów ratownictwa medycznego i państwowego inspektora sanitarnego. Jeżeli dana impreza jest imprezą podwyższonego ryzyka (czyli taką, w czasie której - zgodnie z informacją o przewidywanych zagrożeniach lub dotychczasowymi doświadczeniami dotyczącymi zachowania osób uczestniczących – istnieje obawa wystąpienia aktów przemocy lub agresji) stwierdza się to w zezwoleniu (art. 29 ust. 3 u.i.m.).
Czytaj także: Zmiany w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych: łatwiej przekażemy bilety innej osobie
Uprawnienia związane z kontrolą bezpieczeństwa imprez określono w art. 31-34a u.i.m. Jeżeli po wydaniu zezwolenia wójt stwierdzi, że zostały naruszone warunki bezpieczeństwa dające podstawę do wydania zezwolenia, to wydaje decyzję o zakazie przeprowadzenia imprezy (art. 32 u.i.n.). Wójt ma obowiązek kontrolowania zgodności przebiegu imprezy podwyższonego ryzyka z warunkami określonymi w zezwoleniu. Takie uprawnienie przysługuje mu także w odniesieniu do imprez masowych niebędących imprezami podwyższonego ryzyka. W razie stwierdzenia niespełnienia przez organizatora warunków określonych w zezwoleniu, wójt może wydać decyzję o przerwaniu imprezy (art. 31 ust. 4 u.i.m.). Wojewoda może przerwać imprezę, w drodze decyzji, jeżeli jej dalszy przebieg może zagrozić życiu lub zdrowiu osób albo mieniu w znacznych rozmiarach, a działania podejmowane przez organizatora są niewystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego (art. 34a ust. 1 u.i.m.). W art. 34 u.i.m. przyjęto także, że – w razie negatywnej oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w związku z planowaną lub przeprowadzoną imprezą masową – wojewoda, w drodze decyzji, może:
- zakazać przeprowadzenia imprezy masowej z udziałem publiczności na całym obiekcie lub w jego wydzielonych sektorach, a także