W starostwie powiatowym – jeżeli statut powiatu tak stanowi - na podstawie wyboru zatrudniani są starosta, wicestarosta oraz pozostali członkowie zarządu. Ich stosunek pracy trwa do momentu wyboru nowego składu tego organu. Wiąże się on ściśle z mandatem, a przez to jest kadencyjny.? Zgodnie z art. 40 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej: u.p.s.) staroście, wicestaroście oraz członkom zarządu powiatu, których stosunek pracy został rozwiązany w związku z upływem kadencji, przysługuje odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia obliczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Świadczenie to przysługuje także marszałkowi, wicemarszałkowi i członkom zarządu województwa na takich samych zasadach.
Wybór ?nowego zarządu
Obecna kadencja rad powiatów (sejmików województwa) trwa do 16 listopada 2014 r. Tego dnia odbędą się wybory, a co za tym idzie, wyłonieni w głosowaniu radni obejmą funkcje na lata 2014–2018. Zarząd powiatu działa do dnia wyboru nowego zarządu. Musi się to odbyć najpóźniej do 21 stycznia 2015 r. Jeżeli termin ten nie będzie dotrzymany, rada powiatu (sejmik województwa) ulega rozwiązaniu z mocy prawa.
Zarząd musi być wybrany w całości (zgodnie z ustaleniami statutu określającego liczbowy skład zarządu) nawet, gdyby do jego grona miały wejść te same osoby co dotychczas. Nie jest zatem dopuszczalne wybranie tylko niektórych członków zarządu i pozostawienie pozostałych na dotychczasowych stanowiskach. Innymi słowy, dopiero wyłonienie przez radę powiatu (sejmik województwa) w drodze uchwały wszystkich członków zarządu kończy procedurę związaną z jego tworzeniem i od tego czasu zarząd może skutecznie podejmować decyzje.
Przepisy kodeksu pracy wskazują na niesamodzielność stosunku pracy z wyboru. Powstaje on w związku z wyborem na określone stanowisko czy funkcję, trwa przez okres sprawowania mandatu przez osobę wybraną i rozwiązuje się wraz z wygaśnięciem mandatu. Stosunek pracy członków zarządu zatrudnionych na podstawie wyboru nie ustaje jednak z chwilą upływu kadencji organu uchwałodawczego w danej jednostce samorządowej. Zarząd powiatu pełni swoją funkcję do czasu wyboru nowego zarządu przez radę powiatu kolejnej kadencji i w praktyce jest to najczęstszy sposób wygaśnięcia ich mandatu.
Prawo do odprawy
Charakterystyczną cechą stosunków pracy z wyboru, powiązanych ze sprawowaniem mandatu, jest kadencyjność. W związku z rozwiązaniem stosunku pracy z upływem kadencji członkom zarządu, którzy byli zatrudnieni w starostwie powiatowym (urzędzie marszałkowskim) przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości trzymiesięcznego zarobku. Chociaż świadczenie jest związane ze stosunkiem pracy, to jednak przysługuje ono już po jego rozwiązaniu.