Pierwsze gminne obligacje przychodowe

Na rynku pojawią się pierwsze gminne obligacje przychodowe. Wyemitują je Lublin i Nysa.

Publikacja: 17.07.2015 09:03

Pierwsze gminne obligacje przychodowe

Foto: www.sxc.hu

Niemal jednocześnie pojawią się na rynku pierwsze gminne obligacje przychodowe. Pionierski pod tym względem Lublin podjął uchwałę w 2014 r. Nysa 1 lipca 2015 r., ze zobowiązaniem emisji pierwszej transzy do końca 2015 r. Nie obeszło się jednak bez nieporozumień.

Wątpliwości budzi zwłaszcza art. 8 ust. 1 wyrażający odpowiedzialność całym majątkiem wobec obligatariuszy, gdy przychody z przedsięwzięcia finansowanego przez obligacje okażą się niewystarczające. Należy bowiem określić strumień przychodów w okresie obowiązywania warunków emisji. Dla Lublina to 10, dla Nysy 14 lat.

Czy rzeczywiście gmina powinna odpowiadać całym swym majątkiem wobec inwestorów, jeśli przychody z przedsięwzięcia, czyli w Lublinie zespołu krytych basenów, okażą się niewystarczające? Taki właśnie zapis w uchwale Rady Miasta Lublina zaniepokoił Regionalną Izbę Obrachunkową w Lublinie, która go zakwestionowała.

Duża odpowiedzialność

Miasto zaskarżyło rozstrzygnięcie RIO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten orzekł, że całość zapisów uchwały Rady Miasta w sprawie emisji obligacji przychodowych jest zgodna z prawem.

Takiej wątpliwości nie będzie w Nysie. Odpowiedzialność wobec inwestorów została tu ograniczona do wysokości przychodów z przedsięwzięcia bądź do wartości wchodzącego doń majątku – na co ustawa pozwala. Jednak ograniczenie odpowiedzialności może sprawić, iż nyskie papiery obligacji przychodowych zostaną uznane za ryzykowne.

Papiery o podwyższonym ryzyku znajdują chętnych, pod warunkiem uzyskania odpowiedniego zysku. Czy tak będzie w przypadku tych obligacji? Wydaje się, że pomyślna sprzedaż samorządowych obligacji przychodowych spowoduje emisję następnych, wbrew opinii analityków Fitch, którzy nie widzą w nich przyszłości.

Mało chętnych

Chociaż obligacje przychodowe zostały wprowadzone do ustawy o obligacjach 15 lat temu, to odgrywają marginalną rolę w finansowaniu zadań komunalnych. Na koniec 2014 r. stanowiły ok. 4 proc. obligacji komunalnych pozostających w obrocie o łącznej wartości ok. 22 mld zł. Ich emitentami były spółki komunalne. Gminy odstraszyły skutecznie właśnie przepisy o odpowiedzialności emitenta służące ochronie praw nabywców obligacji. Przyczynia się do tego także złożoność procesu emisji oraz zobowiązanie do gromadzenia wszystkich przychodów z przedsięwzięcia lub ze sprzedaży majątku przedsięwzięcia na wyodrębnionym rachunku. Nie można z niego dokonywać wypłat na cele inne niż obsługa obligacji przychodowych. Poza tym ich emisja wiąże się z dużymi kosztami wielu czynności przygotowawczych.

Tymczasem instrument ten ma sporo zalet. Przede wszystkim kwota rocznej obsługi zadłużenia z tytułu emisji tych obligacji jest wyłączona z indywidualnego wskaźnika zadłużenia. Jest także alternatywą dla środków pozyskanych ze sprzedaży majątku samorządów. Emisja obligacji przychodowych służy sfinansowaniu danego przedsięwzięcia, z którego przychody bądź wpływy ze sprzedaży majątku wchodzącego w jego skład służą spłacie inwestorów. Ustawodawca, wprowadzając obligacje przychodowe do ustawy o obligacjach, miał nadzieję, że znajdą one zastosowanie w finansowaniu zadań samorządowych.

Opinia

Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy

Emisja obligacji przychodowych to dla Nysy historyczny moment od czasu upadku Fabryki Samochodów Osobowych Nysa. Środki z ich emisji posłużą nam do zakupu terenu pofabrycznego. Zamierzamy wprowadzić tam wyższy standard prowadzenia biznesu i tym samym przyciągnąć inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy. Dlaczego obligacje przychodowe, a nie komunalne? Po pierwsze, nie wpłyną na wysokość naszego zadłużenia, a po drugie, dają możliwość spłaty z dochodów osiąganych z dzierżawy i sprzedaży terenu. Obecnie istnieje tam kilkanaście firm, które płacą opłatę dzierżawną spółce polsko-ukraińskiej. Nie zamierzamy wypowiadać im umów, lecz korzystać z dochodów, jakie przyniosą miastu. Z tego powodu uważam, że ryzyko spłaty obligacji jest niskie. W przyszłości będzie to podstrefa ekonomiczna Invest Park.

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?