NFZ ukarze szpital za zamknięte poradnie specjalistyczne

Lecznica musi powiadomić NFZ o tym, że lekarze nie przyjmują pacjentów, bo odbierają wolne za święto.

Publikacja: 14.09.2015 08:14

NFZ ukarze szpital za zamknięte poradnie specjalistyczne

Foto: www.sxc.hu

Instytucje, które udzieliły swoim pracownikom wolnego za święto 15 sierpnia, które wypadło w tym roku w niedzielę, właśnie zbierają pokłosie tej decyzji.

Jedną z takich placówek jest Szpital Kliniczny im. Marii Konopnickiej w Łodzi. Niedawno wkroczyli do niego kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia. W piątek, 14 sierpnia, poradnie przyszpitalne były bowiem dla pacjentów zamknięte. Lekarze zrobili sobie wolne.

Nie wynikłyby z tego może problemy dla łódzkiej lecznicy, gdyby do łódzkiego oddziału Funduszu nie poskarżyła się pacjentka.

Otóż jej dziecko miało na 14 sierpnia umówioną wizytę w poradni chirurgii onkologicznej. Kilka dni przed terminem do kobiety zadzwonił pracownik rejestracji, powiadamiając ją, że muszą odwołać wizytę jej dziecka, bo 14 sierpnia personel medyczny odbiera sobie wolne za 15 sierpnia.

Mamie i dziecku zaproponowano więc termin wizyty na 20 sierpnia. W ten dzień nie mogli się jednak stawić w poradni. Ostatecznie więc szpital zaproponował termin wizyty na listopad.

Matka poskarżyła się 14 sierpnia w NFZ, z którym szpital ma podpisaną umowę na świadczenia w poradni chirurgii onkologicznej.

Jeszcze tego samego dnia do poradni przyjechali kontrolerzy z NFZ. Zastali zamknięte drzwi do 16 poradni przyszpitalnych.

„Rzeczpospolita" nie mogła się dodzwonić w piątek do sekretariatu dyrekcji łódzkiego szpitala, a NFZ tłumaczy, że lecznica nie miała prawa tak postąpić. Kontrola w szpitalu jeszcze trwa, a Fundusz zastrzega, że może nałożyć karę w wysokości 1 proc. wartości kontraktu.

– Szpital nie powiadomił nas, że planuje przerwę w pracy poradni. Tymczasem każda placówka medyczna, która ma z nami kontrakt, musi poinformować nas minimum 30 dni wcześniej, że planuje przerwę – tłumaczy Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ. Podkreśla, że ten obowiązek wynika z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej. – Ten przepis jest dobrze znany dyrektorom szpitali. A dla NFZ takie zawiadomienie jest o tyle istotne, że pozwala wcześniej zaplanować leczenie chorych i wskazać im placówkę, która jest otwarta danego dnia – dodaje Anna Leder.

Wolne 14 sierpnia za 15 odbierało sobie wiele firm, instytucji, a nawet urzędów. Te ostatnie informowały na kilka dni wcześniej, że tego dnia nie przyjmują zainteresowanych.

– Taka praktyka nie jest zgodna z prawem. Wolnego pracodawca musi udzielić, ale ma na to czas do ostatniego dnia w okresie rozliczeniowym. Dla zapewnienia ciągłości pracy, zwłaszcza w szpitalu, ważne jest to, aby odbierać sobie wolne w różnych terminach – mówi Monika Gładoch, radca prawny.

Prawo do odebrania wolnego za święto przypadające w dzień inny niż niedziela wynika z rozporządzenia ministra pracy w sprawie udzielania dni wolnych.

—kno

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?