Ochrona środowiska: co możemy uznać za odpady

Za śmieci można uznać coś, czego jeszcze nie wyrzuciliśmy, ale mamy taki zamiar.

Aktualizacja: 17.09.2015 16:26 Publikacja: 17.09.2015 16:00

Ochrona środowiska: co możemy uznać za odpady

Foto: www.sxc.hu

Urzędnicy bardzo różnie podchodzą do tego, co już jest odpadem, a co jeszcze nie. Przepisy są bowiem różnie interpretowane, co prowadzi do nieporozumień lub nadużyć. Okazuje się, że odpadami są nie tylko te przedmioty, których się pozbywamy, ale także te, które dopiero zamierzamy wyrzucić. I właśnie ten zamiar powoduje, że ta sama rzecz jest różnie oceniana.

Różne interpretacje

Tak jest choćby z tablicami rejestracyjnymi. Miasta powiatowe, organizując przetargi na dostarczenie nowych, chcą, by dostawca zabrał stare i przekazał do utylizacji. Z tym że jeżeli stare traktuje jako odpad, to wymaga, by dostawca miał zezwolenie na zbieranie odpadów. A to już ogranicza krąg zwycięzców w przetargu. Jednak nie wszędzie stare tablice uznaje się za odpad. Praktyka jest bardzo różna. Warszawa w jednym z trwających przetargów najpierw uznała zwracane tablice za odpad, a później zmieniła specyfikację zamówienia.

– Definicja odpadów jest nieostra, może więc dojść do różnych interpretacji. Trudno ustalić, od kiedy przedmiot, którego w niedalekiej przyszłości zamierzamy się pozbyć, jest odpadem – mówi Damian Michalak, radca prawny zajmujący się obsługą podmiotów publicznych.

W skrajnych przypadkach można by uznać, że np. nasz rower, choć wciąż nim jeździmy, to śmieć, skoro za miesiąc lub dwa zamierzamy go wyrzucić i kupić nowy. Tak jednak nie jest.

Śmieć jest nieużyteczny

– Są interpretacje Trybunału Sprawiedliwości UE, które zakładają, że zamiar pozbycia się dotyczy wszystkich tych przedmiotów, które utraciły użyteczność – mówi prof. Marek Górski z Uniwersytetu Szczecińskiego. Tłumaczy, że jeśli wspomniany rower jest uszkodzony, nie nadaje się do dalszego użytku i w związku z tym zamierzamy go wyrzucić, to można go uznać za odpad. Jeżeli jednak wciąż jest sprawny i można go używać, to nie jest odpadem. Nie jest nim, nawet jeżeli zamierzamy się go pozbyć. Ktoś przecież może nim jeździć.

Tak samo wiele wyrzucanych rzeczy, np. pozostałości z produkcji, ktoś może wykorzystać. Tymczasem często takie rzeczy stają się odpadami i może je przejąć tylko firma z odpowiednimi zezwoleniami, choć przepisy pozwalają uznać pozostałości z produkcji za produkt uboczny, który można dalej wykorzystać.

Wymaga to jednak załatwienia pewnych formalności przez przedsiębiorcę, u którego powstaje taki produkt. I nie musi wówczas przekazywać tego, co zostanie, wyspecjalizowanej firmie.

Opinia:

Jadwiga Sołtysek, radca prawny w kancelarii KSP Legal & Tax Advice

Czasami zakwalifikowanie danego przedmiotu jako odpadu może rodzić problemy. Odpadem są np. przedmioty, których posiadacz się pozbywa, i te, których ma zamiar się pozbyć. „Zamiar pozbycia się" powinien być jednak rozumiany jako etap bezpośrednio poprzedzający wyzbycie się. Większość przedmiotów, z których korzystamy na co dzień (np. telewizory), po pewnym okresie używania staje się niepotrzebna i mamy zamiar się ich pozbyć. Kwalifikowanie ich już w chwili np. zakupu jako odpadu jest jednak nieracjonalne i sprzeczne z wykładnią ratio legis ustawy o odpadach. Ta bowiem dotyczy przedmiotów w końcowym okresie ich żywotności.

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?