W czwartek Sejm, z uwagi na złożone poprawki, przekazał projekt komisjom Infrastruktury i Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Samorząd odczuje
Radca prawny Konrad Młynkiewicz z Kancelarii Filipiak Babicz Legal zauważa, że ustawa znacząco modyfikuje system planowania przestrzennego. Odczują to samorządy, które w najbliższych latach będą musiały przyjąć wprowadzone ustawą plany ogólne określające parametry zabudowy na terenach gminy, a zastępujące dotychczasowe studia uwarunkowań i kierunki zagospodarowania przestrzennego. Plany ogólne będą aktami prawa miejscowego, z którym zgodność będą musiały zachować i plany miejscowe, i decyzje o warunkach zabudowy.
Czytaj więcej
Nowela ustawy, która od nowa zorganizuje niejedną gminę, ma być przyjęta do końca roku – chce rząd. To jeden z kamieni milowych do KPO.
– Jeżeli w planie ogólnym teren zostanie przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową, to mimo że plan ogólny nie będzie jeszcze obowiązywał, parametry dopuszczalnej zabudowy będą wiążące – mówi mec. Młynkiewicz. Projekt daje też gminom możliwość określenia wymagań co do lokalizacji, czyli np. uzależniania określonego rodzaju zabudowy od odległości do przychodni zdrowia, apteki czy biblioteki.
Reforma wyłączy możliwość realizacji inwestycji w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy, które będą mogły być wydawane tylko w sytuacji uzupełnienia już istniejącej zabudowy lub dla terenów, które w planie ogólnym będą określone jako przeznaczone pod rozbudowę/zabudowę.