RPO: uchylić ostatnie uchwały ”anty-LGBT”. Co na to gminy i powiaty?

Nie wszystkie samorządy, w których nadal obowiązują tzw. uchwały "anty-LGBT", zamierzają je uchylić, nawet jeśli ich dalsze istnienie naraża mieszkańców na nierówne traktowanie, a samorządy na utratę finansowego wsparcia ze środków unijnych.

Publikacja: 11.01.2023 13:01

RPO: uchylić ostatnie uchwały ”anty-LGBT”. Co na to gminy i powiaty?

Foto: Adobe Stock

dgk

W jednobrzmiących pismach RPO Marcin Wiącek zwrócił się listopadzie do organów 24 gmin i 12 powiatów, w których w 2019 i 2020 r. przyjęto - nadal obowiązujące - uchwały „anty-LGBT”. Z tych 36 adresatów, odpowiedzi odesłało 15, w tym 8 gmin i 7 starostw.  Jak wynika z nadesłanych pism, w niektórych uchwały "anty-LGBT" są uchylane.

Rzecznik przypomniał, że o dyskryminującym charakterze tych uchwał przesądziły wyroki sądów administracyjnych. Wskazywały one, że nikt, ze względu na swoją orientację seksualną i tożsamość płciową, nie może być dyskryminowany przez władze publiczne, a podejmując tego rodzaju uchwały jednostki samorządu terytorialnego nawoływały do nieprzestrzegania prawa powszechnie obowiązującego.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?