Prezydent miasta odmówił spółdzielni mieszkaniowej wydania zaświadczenia, że z dniem 1 stycznia 2019 r. posiadane przez nią prawo użytkowania wieczystego gruntu przekształciło się w prawo własności.
Ustawa z 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo ich własności przewidywała, że takie przekształcenie następuje z mocy prawa. Określono, co rozumieć przez grunt zabudowany na cele mieszkaniowe i jak stosować przepisy ustawy, jeżeli na takim gruncie stoją także inne budynki.
Wśród 14 działek ewidencyjnych składających się na nieruchomość będącą w użytkowaniu wieczystym spółdzielni mieszkaniowej, była i taka stanowiąca otoczenie i fragment wału przeciwpowodziowego. Prezydent miasta uznał więc, że skoro jedna z działek ujawniona w księdze wieczystej jako część nieruchomości spółdzielni nie spełnia warunków ustawowych, prawa użytkowania wieczystego całej nieruchomości nie można przekształcić w prawo własności.
Czytaj więcej
Przekształcenie z mocy prawa użytkowania wieczystego ustanowionego przed 1 maja 2004 r. we własność stanowi dostawę towarów, która podlega VAT.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze, do którego spółdzielnia wniosła zażalenie, stwierdziło, że przekształcenie wykluczają zapisy miejscowego planu zagospodarowania. W planie ustalono ciągi pieszo-jezdne, ścieżki rowerowe i miejskie tereny wypoczynkowe, obejmujące m.in. ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż wału przeciwpowodziowego. Część działek objętych prawem użytkowania wieczystego nie jest więc gruntem zabudowanym na cele mieszkaniowe i nie podlega przekształceniu.