Władze pomogą chorym ma depresję

Ministerstwa i samorządy opracują programy zapewniające opiekę chorym psychicznie

Publikacja: 18.02.2011 03:40

Władze pomogą chorym ma depresję

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

W Polsce systematycznie rośnie liczba osób chorych psychicznie. Tylko w 2007 r. na 100 tys. mieszkańców ponad 4 tys. korzystało z opieki psychiatry. Jeszcze w 2000 r. było ich o połowę mniej.

Aby zapobiec dalszym zachorowaniom, rząd przygotował [link=http://akty-prawne.rp.pl/dzienniki/du/2011/24/poz.128.htm]rozporządzenie w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego[/link]. Te przepisy wchodzą w życie w piątek, 18 lutego.

Rozporządzenie zobowiązuje poszczególne resorty, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz samorządy do promowania zdrowia psychicznego, udostępniania wiedzy na ten temat oraz zorganizowania lepszego systemu poradnictwa i pomocy chorym.

W związku z tym np. Ministerstwo Zdrowia musi opracować program zapobiegania depresji czy samobójstwom i realizować go już od lipca 2011 r. Dla pracowników ochrony zdrowia powinno także przygotować szkolenia podyplomowe, które sprawią, że lekarz czy pielęgniarka łatwiej rozpozna zaburzenie psychiczne u dziecka lub dorosłego. Ponadto przed resortem stoi zadanie opracowania przepisów, które wskażą służbie zdrowia, według jakich standardów ma opiekować się osobami chorymi psychicznie.

Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej musi zapobiegać chorobom psychicznym wśród dzieci i młodzieży. W tym celu każda szkoła od września 2011 r. zapewni uczniowi poradę i pomoc, jeśli będzie on przechodził kryzys.

Również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Obrony Narodowej od czerwca 2011 r. mają się zająć promocją zdrowia psychicznego w podległych im służbach. W razie kryzysu psychicznego u funkcjonariuszy resorty powinny zadbać o jak najszybszą pomoc psychiatryczną.

Minister sprawiedliwości musi natomiast zapobiegać zachorowaniom wśród służby więziennej i osób pozbawionych wolności, w której to grupie samobójstwa są częstym zjawiskiem. Dla funkcjonariuszy opracuje także specjalne szkolenia psychoprofilaktyczne.

[b]Na samorządy nowe przepisy nakładają obowiązek aktywizacji zawodowej osób z zaburzeniami psychicznymi. W razie trudności lokalne władze pomogą im w znalezieniu pracy.[/b]

Każda instytucja realizująca opisane programy musi co roku do 15 maja przesłać ministrowi zdrowia sprawozdanie, jak wywiązała się ze swych obowiązków.

[i][b]Podstawa prawna:[/b]

- [link=http://akty-prawne.rp.pl/dzienniki/du/2011/24/poz.128.htm]rozporządzenie Rady Ministrów z 28 grudnia 2010 r., Dziennik Ustaw nr 24 z 3 lutego 2011 r., poz. 128[/link] [/i]

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce