Sprzedaż piwa na pikniku wyborczym nie musi być czynem zabronionym. Tak samo jak loteria, w której uczestnicy mogą wygrać na przykład długopis z logo komitetu czy breloczek ze zdjęciem kandydata.
Korupcja wyborcza
Kodeks wyborczy zawiera przepisy wskazujące zabronione sposoby agitacji wyborczej. W szczególności trzeba tu zwrócić uwagę na art. 108 § 4 i 5. Pierwszy wprowadza zakaz organizowania w trakcie kampanii wyborczej gier losowych. Nie jest on jednak bezwzględny. Przepis stanowi bowiem, że niedopuszczalne są jedynie takie gry losowe i loterie fantowe, w których nagrodami są pieniądze lub przedmioty o wartości wyższej niż wartość przedmiotów używanych w celach reklamowych lub promocyjnych.
– W zakazie chodzi o to, aby wartościowa nagroda nie stanowiła zachęty do określonego zachowania wyborczego – tłumaczy Kazimierz Czaplicki, sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej.
Z treścią zawartego w art. 108 § 4 kodeksu wyborczego zakazu koresponduje art. 501, w którym przewidziana została sankcja karna za naruszenie obowiązujących zasad prowadzenia kampanii. Wynika z niego, że organizator loterii wyborczej, w której nagrodą będzie np. wartościowa rzecz (np. tablet, aparat fotograficzny czy skuter), naraża się na grzywnę w wysokości od 5 tys. do 50 tys. zł.
50 tys. zł