Aplikacja Źródło działa coraz lepiej: maleje liczba zgłoszeń o awariach systemu rejestracji stanu cywilnego

Na początku marca wpływało ok. 600 zgłoszeń o awariach systemu rejestracji stanu cywilnego dziennie. Obecnie ich liczba spadła do 150.

Aktualizacja: 24.04.2015 09:01 Publikacja: 24.04.2015 08:20

Aplikacja Źródło działa coraz lepiej: maleje liczba zgłoszeń o awariach systemu rejestracji stanu cywilnego

Foto: www.sxc.hu

– Pierwsze problemy zostały pokonane – mówi „Rzeczpospolitej" Marek Wójcik, wiceminister administracji i cyfryzacji, współprzewodniczący zespołu. – A dowodem niech będzie garść danych statystycznych. Od początku funkcjonowania nowego systemu rejestracji stanu cywilnego wydanych zostało ponad 60 tys. aktów urodzeń, 65 tys. aktów małżeństwa oraz niecałe 60 tys. aktów zgonu. Wszystkie te dokumenty zostały oczywiście sporządzone w nowym, elektronicznym systemie – podkreśla.

Z danych service desku programu pl.ID wynika natomiast, że sukcesywnie spada liczba zgłaszanych problemów i awarii z aplikacją. O ile bowiem na początku marca zgłaszanych zdarzeń było ok. 600 dziennie, o tyle teraz ich liczba spadła do 150. Informacja o funkcjonowaniu Systemu Rejestrów Państwowych, aplikacji Źródło i stanie realizacji Projektu pl.ID została przedstawiona samorządom na ostatnim posiedzeniu zespołu ds. administracji i bezpieczeństwa obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

– W sumie od 1 marca service desk otrzymał 10,7 tys. zgłoszeń, z czego około 3 tys. awarii nie zostało usuniętych – informuje minister Marek Wójcik.

Na posiedzeniu zespołu rozmawiano także nad rozwiązaniami, które mają usprawnić pracę urzędów stanu cywilnego. Chodzi przede wszystkim o uciążliwą i spowalniającą pracę urzędników konieczność elektronicznego potwierdzania sporządzanych aktów, odpisów i załączników.

– Mogę potwierdzić, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zobowiązało się do przekazania stronie samorządowej KWRiST wykazu potencjalnych uproszczeń, czyli listę spraw, w jakich nie musi dokumentu potwierdzać szef urzędu stanu cywilnego lub jego zastępca – mówi Marek Wójcik. – Jeżeli strona samorządowa uzna, że we wszystkich tych sprawach rzeczywiście potrzebne są uproszczenia, to będą korekty.

Z przekazanej stronie samorządowej informacji wynika również, że do końca czerwca ma być rozwiązany problem dostępu do szerokopasmowych łączy internetowych większości urzędów gmin w Polsce.

– Takie łącza mają zadziałać w 96 proc. gmin – potwierdza Marek Wójcik. – Te pozostałe 4 proc. to miejsca, w których inwestycje szerokopasmowe są dopiero prowadzone – wyjaśnia.

Minister przypomniał także, że gminy nadal nie odebrały 624 czytników do obsługi Źródła.

– Czekają one na odbiór w komendach policji tylko do 30 kwietnia. Po tej dacie sprzęt trafi z powrotem do MSW – wskazuje Marek Wójcik.

—cyran

Sądy i trybunały
Reforma w sprawie statusu tzw. neosędziów gotowa. Wiemy, jak rząd chce naprawić sądy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Służby mundurowe
Ile wyniosą podwyżki w służbach mundurowych w 2025 r. i jak będą rozdzielane?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus w lutym 2025. Można też składać nowe wnioski