Aktualizacja: 21.11.2024 14:48 Publikacja: 08.08.2023 17:47
Protest pracowników sfery publicznej w Szczecinie z 2021 roku
Foto: PAP/Marcin Bielecki
Protest jest wyrazem sprzeciwu wobec działań rządu, który nie zrealizował obietnic waloryzacji średniorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej o co najmniej 20% z dniem 1 lipca 2023 roku oraz o co najmniej 24% z dniem 1 stycznia 2024 roku.
Protestujący nie zgadzają się także zawartym między rządem a NSZZ "Solidarność" porozumieniem mówiącym o jednorazowym świadczeniu w wyokości 1 000 złotych, które miałoby stanowić podwyżkę dla pracowników. Jednorazowa zachęta przedwyborcza nie powinna w żasen sposób zastąpić zapowiadanych podwyżek stałego wynagrodzenia. Co więcej, w oficjalnym piśmie zapowiadającym protest protestujący wskazali iż wyrażają dezaprobatę dla polityki "Solidarności" - Wyraża dezaprobatę dla anty-pracowniczej i niesolidarnej postawy NSZZ „Solidarność”, która najpierw nie zgodziła się na postulaty FZZ i OPZZ, wychodząc z obrad „kuchennymi drzwiami”, by następnie podpisać haniebne porozumienie depczące godność pracowników sfery budżetowej, wskazano.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek przedstawił ministrze ds. równości Katarzynie Kotuli opinię do projektów ustaw, które wprowadzają do polskiego prawa związki partnerskie.
Brak świadomości politycznej jest korzystny dla polityków. To dlatego że świadomi obywatele mogliby zadawać trudne pytania i dokonywać bardziej przemyślanych politycznych wyborów.
Radny powiatu nie może łączyć mandatu z zasiadaniem w zarządzie spółki komunalnej, której działalność jest finansowana z powiatowego budżetu. Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował.
Nie będzie sprawnego państwa bez profesjonalnej i niezależnej służby cywilnej. Starsi stażem zbliżają się do emerytury, a dla młodych ludzi praca w administracji publicznej jest nieatrakcyjna.
Duża rotacja zatrudnionych, wakaty, szczególnie w administracji terenowej, niewłaściwe zarządzanie – z takimi problemami w latach 2020–2023 mierzyła się służba cywilna. To wnioski pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli.
Ma powstać elektroniczny system, w którym gromadzone będą informacje o polowaniach - zapowiada resort klimatu. Dostęp do niego będzie miał każdy, kto chce w bezpieczny sposób i nie narażając się na odpowiedzialność karną, odwiedzić las.
Poznań, Toruń i Olsztyn to miasta, w których najlepiej kształcą radców prawnych. Zdawalność egzaminu radcowskiego jest tam bowiem najwyższa. Sprawdzamy też, gdzie kandydaci zdają testy najgorzej i gdzie konkurencja jest największa.
W piątek XIII Krajowy Zjazd Radców Prawnych wybierze lidera na kolejne lata. W 2020 r. o fotel prezesa walczył tylko Włodzimierz Chróścik. Teraz, ubiegając się o reelekcję, ma czterech rywali. I mierzy się z zarzutami o autorytarny styl zarządzania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas