KOS do sędziów: ujawniajcie dane popierających kandydatów do KRS

Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS zaapelował do sędziów, którzy weszli w skład nowej KRS, a także sędziów którzy podpisali listy poparcia dla kandydatów do Rady, o niezwłoczne ujawnienie opinii publicznej danych, o których mowa w wyroku NSA z 28 czerwca 2019 r. Dotychczas uczyniło to kilkunastu sędziów.

Publikacja: 09.08.2019 20:18

KOS do sędziów: ujawniajcie dane popierających kandydatów do KRS

Foto: 123RF

Chodzi o prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt. I OSK 4282/18) nakazujący szefowi Kancelarii Sejmu RP udostępnienie informacji publicznej - nazwisk sędziów, którzy poparli kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. NSA uznał, że w tym przypadku nie można  ograniczać prawa do informacji publicznej powołując się na przepis art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej (ochrona  prywatności osoby fizycznej),  bowiem informacja ta ma związek z wykonywaniem przez sędziów funkcji publicznych. NSA zastrzegł, że przed udostępnieniem list z nazwiskami sędziów należy dokonać anonimizacji ich numerów PESEL, gdyż nie wiąże się on już z pełnioną funkcją.

Wyrok NSA miała wykonać Kancelaria Sejmu, ale 29 lipca  Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zakazał jej urzędnikom ujawniania list. Chce bowiem zbadać zgodność procedury udostępnienia nazwisk z prawem polskim i europejskim. Kancelaria zastosowała się do zakazu, co skrytykowali niektórzy prawnicy argumentując, że Prezes UODO przekroczył swoje kompetencje dając Kancelarii Sejmu możliwość gry na czas.

Czytaj też:

Tajna lista poparcia do KRS. Prawnicy: to lista wstydu

UODO zakazał publikacji list poparcia dla kandydatów do KRS

Nieczysty chwyt na RODO ws. list poparcia do KRS

Działania Kancelarii Sejmu i Prezesa UODO krytykuje także KOS:

"Po wydaniu wyroku organy władzy publicznej, związane z aktualnie rządzącą większością parlamentarną, podjęły działania mające na celu uzasadnienie odmowy jego wykonania przez Kancelarię Sejmu RP. Działania te nie licują ze standardami państwa prawnego, zmierzają do podważenia podstaw praworządności i są bezprawne. Wybór na stanowiska publiczne powinien bowiem odbywać się w sposób transparentny, a odmowa wykonania wyroku sądu i ujawnienia informacji publicznej podlegają odpowiedzialności karnej." - czytamy w apelu.

KOS przypomina, że w świetle art. 174 Konstytucji RP sądy wydają wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, a każdy organ władzy publicznej jest obowiązany do ich przestrzegania.

"Biorąc pod uwagę odmowę wykonania prawomocnego wyroku sądu przez Kancelarię Sejmu RP, zwracamy się z apelem do sędziów, którzy weszli w skład nowej KRS, a także sędziów którzy podpisali listy poparcia dla kandydatów do nowej KRS, o niezwłoczne ujawnienie opinii publicznej danych, o których mowa w prawomocnym wyrok NSA. Wierzymy, że osoby wykonujące zaszczytny zawód sędziego, cechujące się nieskazitelnością charakteru, nie będą – w imię błędnie pojętej solidarności politycznej – przyczyniać się do podważania podstaw praworządności państwa, w imieniu którego wydają wyroki." - piszą członkowie KOS.

Komitet Obrony Sprawiedliwości to porozumienie dwunastu organizacji zrzeszających sędziów i prokuratorów, organizacji pozarządowych oraz inicjatyw zaangażowanych w obronę praworządności w Polsce. W skład Komitetu wchodzą  Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", Stowarzyszenie Sędziów „THEMIS", Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia", Inicjatywa Obywatelska Wolne sądy, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS, Archiwum Osiatyńskiego, Stowarzyszenie Amnesty International, Polska Fundacja FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju), Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sądów Administracyjnych i Forum Współpracy Sędziów.

Dotychczas kilkunastu sędziów wydało oświadczenia, w których informuje o złożeniu podpisów pod listami poparcia dla niektórych kandydatów do KRS.  Czworo sędziów z  Sądu Rejonowego w Wieliczce – Ewa Ankiewicz, Renata Mazur-Bomba, Sabina Kostyra-Żółcińska i Piotr Szołdrowski – ujawniło, że poparło kandydaturę sędziego Pawła Styrny do KRS. O udzieleniu poparcia  członkowi KRS Maciejowi Nawackiemu informuje ośmioro sędziów z Olsztyna:  Anna Pałasz, Krzysztof Bieńkowski, Katarzyna Zabuska, Joanna Urlińska (wspólne oświadczenie) oraz Joanna Bury, Krzysztof Matysiak, Paweł Rynko i Monika Wawro (indywidualne). Kolejne oświadczenie wydała sędzia Sądu Rejonowego w Jaworznie Anna Jabłońska-Ostręga, która poparła kandydaturę  Ewy Łąpińskiej. Kandydaturę sędziego Marka Jaskulskiego poparł sędzia Sądu Rejonowego w Poznaniu Wojciech Wieczorkowski. Natomiast podpis na liście poparcia dla Jarosława Dudzicza złożył sędzia Sądu Rejonowego w Słubicach Krzysztof Rataj.

Podatki
Darowizna przelana na konto wierzyciela obdarowanego jest zwolniona z podatku
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Konsumenci
Sprawy frankowiczów w sądach przyspieszą. Znamy projekt ustawy frankowej
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Sądy i trybunały
Komisja ds. wyborów kopertowych niekonstytucyjna. Kontrowersyjna decyzja TK
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Prawo na świecie
Czy Donald Trump jako prezydent może się sam ułaskawić, czy też musi odbyć karę?
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni