Sędziowie oburzeni reakcją na wyrok WSA ws. uchwały anty-LGBT

Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych stanowczo protestuje przeciwko atakom na sędziów wojewódzkich sądów administracyjnych z powodu wydanych przez nich wyroków.

Publikacja: 18.07.2020 13:22

Sędziowie oburzeni reakcją na wyrok WSA ws. uchwały anty-LGBT

Foto: Adobe Stock

dgk

Stowarzyszenie przywołuje publikację jednego z prawicowych portali na temat reakcji po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Radomiu w sprawie uchwały Rady Gminy Klwów (nazwanej przez dziennikarzy „uchwałą anty-LGBT"; pisaliśmy o wyroku wczoraj). Autorzy publikacji skrytykowali sędziów składu orzekającego i odwołał się do ich przynależności do „upolitycznionych" stowarzyszeń. "Dwójka z trójki orzekających w tej sprawie, to członkowie skrajnie upolitycznionego stowarzyszenia sędziowskiego Themis. Tego samego, z którym związany jest sędzia Waldemar Żurek i które od lat toczy wojnę z rządem Zjednoczonej Prawicy." - napisano w publikacji.

"Tego rodzaju krytykę uznać należy za niedopuszczalną. Nie odnosi się ona bowiem do treści i zgodności z prawem wydanego orzeczenia (wyrok jest zresztą nieprawomocny i podlega zaskarżeniu), a do osób, które orzeczenie to wydały. Jej celem jest wyłącznie podważenie wiarygodności tych osób i zastraszenie sędziów poprzez wykazanie, że wydawanie „niewygodnych" wyroków może się wiązać z ujawnianiem publicznie informacji niezwiązanych z ich z życiem zawodowym. Sposób przedstawienia przez dziennikarzy informacji o przynależności do stowarzyszeń sędziowskich ma co najmniej sugerować, że sędziowie w orzekaniu kierują się nie prawem, a polityką, a ponadto działają przeciwko interesom państwa i obywateli" - czytamy w wydanej w piątek uchwale Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych (OSSA).

Autorzy uchwały zwracają uwagę, że sędziowie są obywatelami polskimi i tak jak każdemu obywatelowi przysługuje im prawo do zrzeszania się (wolność zrzeszania się), wynikające z art. 58 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

"Stowarzyszenia sędziów są legalnie działającymi stowarzyszeniami, których cel i działalność nie są sprzeczne z Konstytucją" - zaznaczają.

Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych przypomina, że tylko w odniesieniu do sędziów wprowadzono  nakaz ujawniania przynależności do stowarzyszeń. Inni obywatele takiego obowiązku nie mają.

"Zgodność z Konstytucją tej regulacji zasadnie jest podważana. Jak pokazują przedstawione ataki, informacje te wykorzystywane są do podważania zaufania do sądów i sędziów." - zauważają sędziowie z OSSA.

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej