Sędzia odpowie dyscyplinarnie za tweet o prezydencie Andrzeju Dudzie. Napisał: "Szkodzi pan Polsce!"

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Powszechnych sędzia Przemysław W. Radzik skierował do Sądu Dyscyplinarnego wniosek o rozpoznanie sprawy dyscyplinarnej przeciwko sędziemu, który miał znieważyć prezydenta Andrzeja Dudę.

Aktualizacja: 11.03.2021 06:06 Publikacja: 10.03.2021 14:58

Sędzia odpowie dyscyplinarnie za tweet o prezydencie Andrzeju Dudzie. Napisał: "Szkodzi pan Polsce!"

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

mat

Chodzi o wpis sędziego na portalu społecznościowym Twitter ze stycznia ubiegłego roku. - „Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziającym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce! Sędzia Jarosław Ochocki" - napisał sędzia.

Czytaj także:

Dyscyplinarka dla sędziego za tweet o Andrzeju Dudzie. "Jest pan złym człowiekiem"

Zdaniem Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego zamieszczając wpis o takiej treści sędzia popełnił przewinienie dyscyplinarne, polegające na uchybieniu godności urzędu.

W wydanym w środę komunikacie przypomniano, że "jakkolwiek sędziowie nie są ograniczeni w prezentowaniu swoich poglądów w zakresie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości,to jednocześnie mogą czynić we właściwej formie, w sposób stonowany, tak, aby nie narażać innych osób na poniżenie lub uszczerbek na honorze i godności".

Jak czytamy dalej: "Pomimo, że sędzia jak każdy obywatel ma prawo do wyrażania swoich poglądów, także politycznych, dotyczących działania osób piastujących najwyższe funkcje państwowe, to specyfika służby sędziego uzasadnia ograniczenie swobody wypowiedzi, natomiast etyka zawodowa nakazuje powściągliwość w demonstrowaniu emocji zwłaszcza podczas publicznych wypowiedzi, a szczególnie w sytuacji gdy nieuzasadniona ekspresja naraża inne osoby na poniżenie ich honoru i godności."

W komunikacie zwrócono też uwagę, że "sędziowie są przedmiotem uważnej obserwacji pod kątem wymogów wynikających z obowiązku sprawowania urzędu z godnością i wymaga się od nich o wiele więcej niż od przeciętnego członka społeczeństwa". - Natomiast znieważanie jakiejkolwiek osoby, nie mieści się we wzorcu godnego zachowania każdego człowieka, nie tylko sędziego. Publiczne znieważanie urzędującego Prezydenta RP naruszało wynikający z Konstytucji RP generalny nakaz zachowania przez sędziego apolityczności i nie miało nic wspólnego z realizacją konstytucyjnego prawa do swobodnego wyrażania opinii oraz ferowania krytyki władzy publicznej - podkreślono.

Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach