Reklama
Rozwiń

Eksperci krytycznie o pomysłach sędziów

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego ma sporo uwag do projektu procedury karnej opracowanego przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia

Publikacja: 02.11.2010 03:56

Eksperci krytycznie o pomysłach sędziów

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz

Komisja podkreśla, że [b]podstawowy cel, jaki przyświecał sędziom, to ułatwienie pracy w pierwszej instancji[/b]. „Wraz z ułatwieniami sędziowie proponują też wiele »nietrafionych« pomysłów” – pisze komisja.

Obszerny projekt nowelizacji kodeksów: [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3E02E44900DF26FB07218AD6CC047BA1?id=74999]karnego[/link], [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=99D639DDB62B76B65C1660C3EB58E968?id=75001]postępowania karnego[/link], [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=501405B452D9EB034E8560CA3F7EE63E?id=75003]karnego wykonawczego[/link] ujrzał światło dzienne latem. Wszystkie one miały okazać się lekarstwem na przewlekłe postępowania – przygotowali je sędziowie, którzy na co dzień stosują przepisy.

– Zebraliśmy propozycje sędziów zgłaszane na wielu spotkaniach – mówi sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Iustitii.

O co chodzi? Stowarzyszenie uważa np., że na przyspieszenie rozpraw mogłoby wpłynąć skrócenie etapu odczytywania aktu oskarżenia. Według sędziów prokurator powinien odczytywać go przynajmniej w sposób skrótowy. Komisja nie mówi „nie” i przyznaje, że można by poprzestać na odczytaniu samych zarzutów.

[b]Zdecydowanie przeciwna jest komisja innej propozycji – prowadzenia rozprawy odroczonej w dalszym ciągu mimo zmiany jednego członka składu orzekającego, innego niż przewodniczący.[/b] „Coraz mniej spraw jest prowadzonych w większych składach. Nie ma więc potrzeby sięgać do rozwiązań tak kontrowersyjnych” – brzmi opinia.

Akceptacji ekspertów nie zyskał też pomysł szerszego stosowania instytucji zwrotu sprawy do postępowania przygotowawczego.

[b]Sędziowie proponowali też, by część ich obowiązków przejęli referendarze sądowi, np. czynności związane z wykonaniem orzeczonej grzywny czy kary ograniczenia wolności.[/b] Komisja zgadza się na takie zmiany, ale zaleca ostrożność, by kompetencje referendarza nie wkraczały w wymiar sprawiedliwości.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku