Informatyzacja nie rozwiąże wszystkich problemów trawiących wymiar sprawiedliwości ani nawet nie wyeliminuje zupełnie zjawiska przewlekłości. Może jednak przyczynić się do przyspieszenia rozpatrywania spraw, usprawnienia pracy sędziów, asystentów i pracowników sekretariatów oraz ułatwienia dostępu do sądownictwa dla stron i ich pełnomocników. Dlatego przy Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego w ubiegłym tygodniu został powołany zespół problemowy ds. cyfryzacji postępowania cywilnego.
Czytaj więcej
Sztuczna inteligencja raczej nie zastąpi komorników, ale narzędzia na niej oparte mogą w znaczny sposób usprawnić prace kancelarii i usprawnić proces odzyskiwania długów.
– Nasze cele na pewno nie mogą być minimalistyczne. Patrzymy na problematykę postępowania cywilnego szeroko. Pierwszym celem jest analiza dotychczasowych rozwiązań prawnych, która pozwoli na identyfikację obszarów, które wymagają usprawnień. Raport, według planów, ma być sporządzony do początku marca. I będzie on podstawą dalszych prac i ustalenia priorytetów – mówi prof. Monika Namysłowska, przewodnicząca zespołu, która jest również członkiem KKPC.
Jak dodaje, w skład zespołu wchodzą też eksperci spoza komisji, którzy mają duże doświadczenie praktyczne i teoretyczne w zakresie cyfryzacji.
– Filarem zespołu jest prof. Jacek Gołaczyński z Uniwersytetu Wrocławskiego, który jest wybitnym specjalistą w zakresie cyfryzacji postępowania cywilnego. Miał on ogromny wpływ na wykształcenie ekspertów z tej dziedziny – dodaje prof. Namysłowska.