Nowa ustawa o KRS w Sejmie. Zastępca Bodnara mówi, co dalej

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, mimo nieoficjalnych zapowiedzi, nie zdołała się zebrać, aby pracować nad ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Aktualizacja: 22.05.2024 06:22 Publikacja: 22.05.2024 04:30

Siedziba Krajowej Rady Sądownictwa w Warszawie

Siedziba Krajowej Rady Sądownictwa w Warszawie

Foto: PAP/Albert Zawada

Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz, przewodnicząca sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, mówi „Rzeczpospolitej”, że opinie zebrane w sprawie ustawy o KRS trafią do ekspertów (do dziś nie wiadomo jeszcze jakich, choć dopytywaliśmy). Mimo że zapowiadano, że projekt noweli ustawy o KRS miał trafić do prac w Sejmie, już dziś wiadomo, że tak się nie stanie.

– Mieliśmy działać tak, by zmiany weszły w życie jak najszybciej. Teraz zasada jest zupełnie inna. I powołanie nowej Krajowej Rady Sądownictwa, na nowych zasadach, będzie musiało poczekać – powiedział Dariusz Mazur, wiceminister sprawiedliwości.

– Wiadomo już, że projekt zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa, po poprawkach Senatu, na pewno nie trafi pod obrady Sejmu – mówi Tomasz Zimoch, poseł komisji sprawiedliwości w Sejmie.

Mniej rygorystyczne podejście do tzw. neosędziów

Tymczasem, jak zapowiadali posłowie i politycy, sprawa naboru do nowej Krajowej Rady Sądownictwa powinna zostać załatwiona jak najszybciej. Po to, by powoli przygotować się do nowej rzeczywistości z legalną KRS. Jeden z wariantów poprawek zakłada mniej rygorystyczne podejście do tzw. neosędziów. Przyjęty przez Sejm projekt ustawy zakłada, że 15 sędziów-członków KRS nie wskaże już Sejm, ale że zostaną oni wybrani w wyborach bezpośrednich i tajnych przez innych sędziów w kraju.

Z tym zastrzeżeniem, że tzw. neosędziowie (powołani z udziałem KRS w składzie ukształtowanym ustawą z 8 grudnia 2017 r.) będą mieć ograniczone bierne prawo wyborcze, tj. nie będą mogli w tym procesie kandydować.

Z dniem ogłoszenia wyników wyborów przeprowadzonych w nowym trybie ustanie działalność obecnej KRS w części dotyczącej sędziów, którzy zostali wybrani w niekonstytucyjnym trybie przez Sejm (w tym kontekście formułowany jest jeden z głównych zarzutów wobec nowelizacji, czyli przerwanie kadencji KRS).

Wspólna kadencja członków KRS rozpocznie się z dniem następującym po ogłoszeniu wyników wyborów. Członkowie Rady poprzedniej kadencji będą pełnili swoją funkcję do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji nowych członków Rady.

Czytaj więcej

Pietryga: Kompromis czy konfrontacja w sprawie KRS? Sądzę, niestety, że to drugie
Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego