TSUE orzekł, że pytania starej części Izby Cywilnej SN o status nowych sędziów, które zablokowały na dwa lata odpowiedź IC na pytania dotyczące spraw frankowych pierwszej prezes SN, były niedopuszczalne. Jakie wnioski?
Te pytania pierwszej prezes SN (III CZP 11/21) skierowane do całej Izby Cywilnej SN od początku przynosiły konsumentom więcej szkody niż pożytku. Część z nich dotyczyła kwestii rozstrzygniętych już przez TSUE, a zatem były zbędne, i można je było odczytać jako podważanie mocy wiążącej dotychczasowych rozstrzygnięć TSUE.
Nie wszystko było wtedy rozstrzygnięte...
Pozostałe pytania dotyczyły, owszem, kwestii, w których oczekiwano rozstrzygnięcia TSUE, ale też były niepotrzebne. Trudno oprzeć się wrażeniu, że skierowanie przez pierwszą prezes SN pytań do całej Izby Cywilnej miało na celu postawienie w kłopotliwej sytuacji sędziów, którzy chcąc zachować się zgodnie z uchwałą połączonych izb SN z 23 stycznia 2020 r., unikali zasiadania w składach z sędziami, którzy uzyskali nominacje z rekomendacji neo-KRS, a problem konsumentów został do tego instrumentalnie wykorzystany.
Czytaj więcej
Poszkodowani przedłużeniem sprawy frankowicze mogą po wyroku Trybunału Sprawiedliwości skorzystać ze skargi na przewlekłość i żądać odszkodowania.