Od 15 kwietnia obowiązuje część dużej noweli kodeksu postępowania cywilnego i szeregu innych ustaw uchwalonej 9 marca 2023 r. Co ona zmienia w pracy sędziego cywilnego?
Z punktu widzenia sędziego cywilisty orzekającego w sądzie I instancji istotne są zmiany, które mają przede wszystkim wpływ na metodykę i organizację pracy sędziego. W pierwszej kolejności warto podkreślić, że za pomocą zmiany tzw. ustawy covidowej rozwiane zostały wątpliwości co do tego, jak długo mają obowiązywać przepisy tej ustawy dotyczące procedury cywilnej. Przepisy szczególne mają obowiązywać rok od ustania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego, w zależności od tego, który był stanem ostatnim.
Wydawało się, że to było jasne.
Wobec jednak wątpliwości interpretacyjnych pojawiały się stanowiska, że termin roczny należy liczyć od zniesienia stanu epidemii, co już nastąpiło. Nowelizacja precyzuje – jeszcze rok po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego będą obowiązywać przepisy szczególne, a w tym najistotniejsze, umożliwiające prowadzenie rozpraw zdalnych.
Czytaj więcej
Przewiduje to najnowszy projekt noweli kodeksu postępowania cywilnego przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości.