Taką informację podał w czwartek Bloomberg. Agencja podkreśliła, że Komisja Europejska z przyjęcia przez Polskę przepisów gwarantujących sądownictwu niezależność uczyniła warunek wypłaty ponad 35 mld euro pomocy postpandemicznej, które pochodzą z oddzielnej puli.
KE jednak wiąże ją także z tzw. funduszami spójności, określonymi w budżecie UE na lata 2021–2027. Jeśli więc Polska wymaganych przez Unię regulacji nie wdroży, może stracić znacznie więcej.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym - poinformowała minister w KPRP Małgorzata Paprocka. Nowelizacja miała wypełniać jeden z kamieni milowych - warunków do odblokowania funduszy z Krajowego Planu Odbudowy, które postawiła polskiemu rządowi Komisja Europejska.
Polski parlament przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która wycofuje kontrowersyjne dla UE elementy zmian w sądownictwie. Miał to być krok w stronę kompromisu w sporze o praworządność. Celem było uzyskanie dostępu do funduszy UE. Prezydent Andrzej Duda skierował jednak ustawę, jeszcze przed jej podpisaniem, do Trybunału Konstytucyjnego.
Ten, mimo obietnic prezes Julii Przyłębskiej nie zajął się jeszcze rozpatrywaniem zgodności ustawy z konstytucją. Wszystko przez wewnętrzne spory. Niektórzy sędziowie, którzy kwestionują legitymację Przyłębskiej jako szefowej TK zagrozili, że nie będą orzekać, co uniemożliwia zebranie kworum i wstrzymuje podjęcie jakiejkolwiek decyzji. Wniosek prezydenta powinien bowiem rozpatrzyć TK w pełnym składzie.