Reklama
Rozwiń

Za blokadę noweli o SN możemy zapłacić funduszami spójności

Jeśli przepisy zapewniające sądownictwu większą niezależność nie wejdą w życie, Polska może stracić ponad 75 mld euro z budżetu Unii Europejskiej.

Publikacja: 24.03.2023 07:37

Za blokadę noweli o SN możemy zapłacić funduszami spójności

Foto: European Union/ EC - Audiovisual Service, Etienne Ansotte

Taką informację podał w czwartek Bloomberg. Agencja podkreśliła, że Komisja Europejska z przyjęcia przez Polskę przepisów gwarantujących sądownictwu niezależność uczyniła warunek wypłaty ponad 35 mld euro pomocy postpandemicznej, które pochodzą z oddzielnej puli.

KE jednak wiąże ją także z tzw. funduszami spójności, określonymi w budżecie UE na lata 2021–2027. Jeśli więc Polska wymaganych przez Unię regulacji nie wdroży, może stracić znacznie więcej.

Czytaj więcej

Prezydent skierował do Trybunału nowelizację o Sądzie Najwyższym

Polski parlament przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która wycofuje kontrowersyjne dla UE elementy zmian w sądownictwie. Miał to być krok w stronę kompromisu w sporze o praworządność. Celem było uzyskanie dostępu do funduszy UE. Prezydent Andrzej Duda skierował jednak ustawę, jeszcze przed jej podpisaniem, do Trybunału Konstytucyjnego.

Ten, mimo obietnic prezes Julii Przyłębskiej nie zajął się jeszcze rozpatrywaniem zgodności ustawy z konstytucją. Wszystko przez wewnętrzne spory. Niektórzy sędziowie, którzy kwestionują legitymację Przyłębskiej jako szefowej TK zagrozili, że nie będą orzekać, co uniemożliwia zebranie kworum i wstrzymuje podjęcie jakiejkolwiek decyzji. Wniosek prezydenta powinien bowiem rozpatrzyć TK w pełnym składzie.

„Konsekwencje niepowodzenia w przeprowadzeniu zmian mogą być teraz bardziej ponure” – ostrzegł Bloomberg.

Czytaj więcej

501 milionów euro - tyle Polska straciła na sporze z Brukselą o praworządność

UE uzależniła dostęp do funduszy spójności od spełnienia tzw. warunków podstawowych zgodnych z Kartą Praw Podstawowych. W październiku KE stwierdziła, że dostęp Polski do nich jest zagrożony z powodu nieprzestrzegania demokratycznych standardów UE. Powiązanie większej puli funduszy z nowelizacją przepisów przeforsowanych w zeszłym miesiącu określa bardziej konkretny warunek.

Elisa Ferreira, szefowa UE ds. spójności i reform, powiedziała we wtorek, że Polska nie spełniła wszystkich warunków płatności, z których część dotyczyła „aspektów prawnych”. Środki nie zostały utracone, ale zostają wstrzymane do czasu spełnienia warunków.

– Czekamy na wewnętrzną ewolucję w Polsce, aby uznała, że ta zgodność jest już gwarantowana” – powiedziała dziennikarzom Ferreira.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku