RPO wnioskuje o podjęcie zawieszonej sprawy dezubekizacyjnej

Rzecznik Praw Obywatelskich wnioskuje do jednego z sądów okręgowych by ten podjął sprawę dot. wysokości emerytury policyjnej i policyjnej renty inwalidzkiej zawieszoną w oczekiwaniu na decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Powołuje się na wyrok Sądu Najwyższego ws. tzw. ustawy dezubekizacyjnej oraz przewlekłość w działaniach TK.

Aktualizacja: 18.01.2021 15:21 Publikacja: 18.01.2021 14:16

RPO wnioskuje o podjęcie zawieszonej sprawy dezubekizacyjnej

Foto: Fotorzepa/Michał Walczak

Zdaniem rzecznika postępowanie przed trybunałem stało się bezprzedmiotowe. - Dokonując oceny konstytucyjności zakwestionowanych przepisów, TK uwzględnia bowiem taką wykładnię, jaka została przyjęta przez sądy lub inne organy stosujące prawo - zwłaszcza, jeśli jest to wykładnia utrwalona - wskazuje RPO.

- A w sytuacjach, gdy judykatura wyłożyła uprzednio niejednoznaczne przepisy w zgodzie z Konstytucją, TK wielokrotnie umarzał postępowania - dodał.

Czytaj także: Ustawa dezubekizacyjna - wyrok Sądu Najwyższego

Rzecznik we wniosku zwrócił uwagę, że gdy podstawa zawieszenia przedmiotowej sprawy przez sąd przestała być aktualna, zawieszone postępowanie może zostać podjęte. W tym miejscu przywołał wyrok Sądu Najwyższego z 16 września 2020 r., który stanowi zdaniem RPO nową okoliczność umożliwiającą dalsze prace nad sprawą.

Dalsze oczekiwanie na rozstrzygnięcie trybunału a tym samym wydłużony stan zawieszenia sprawy zdaniem rzecznika odbiera odwołującemu się konstytucyjną gwarancję prawa do sądu. RPO wyjaśnia, że odwołanie dotyczy wysokości świadczeń, które są źródłem utrzymania mężczyzny. Przypomina, że decyzję o obniżeniu emerytury i renty skarżącego wydano ponad trzy lata temu.

Przypomnijmy, że po wydaniu wspomnianej uchwały SN "Rzeczpospolita" pisała o tym, że sądy nie czekają już na decyzję Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy dezubekizacyjnej z 2016 r. Postępowania ws. obniżonych rent i emerytur ruszyły. W październiku w Sądzie Okręgowym w Katowicach zapadły trzy orzeczenia, na mocy których Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Adminis musi zwrócić im odebrane trzy lata temu pełne świadczenia.

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej