Izba Dyscyplinarna ma zdecydować o losie sędziów Synakiewicza i Pilśnik

Wbrew orzeczeniom TSUE Izba Dyscyplinarna zdecyduje, czy zawiesić na długie miesiące sędziów Adama Synakiewicza i Martę Pilśnik, którzy zastosowali prawo UE - pisze portal oko.press.

Publikacja: 12.10.2021 09:20

Sala rozpraw Sądu Najwyższego

Sala rozpraw Sądu Najwyższego

Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

mat

Przypomnijmy, iż Minister Sprawiedliwości zarządził przerwę w czynnościach służbowych wobec wskazanych sędziów z powodu zastosowania przez nich wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach dotyczących powoływania sędziów w Polsce.

Sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie Adam Synakiewicz postanowił zbadać zgodność z prawem powołania sędziego, który wyrokował w pierwszej instancji i został powołany na ten urząd z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Odwołał się do wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Czytaj więcej

Sędzia powołał się na wyrok TSUE. Został zawieszony przez Ziobrę

Z kolei sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia Marta Pilśnik w swoim orzeczeniu zastosowała wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE i na tej podstawie uchyliła areszt prokuratora oskarżonego o korupcję.

Czytaj więcej

Sędzia odsunięta od orzekania. Podważyła decyzję Izby Dyscyplinarnej

Zawieszeni sędziowie na razie wracają do orzekania, bo mijają miesięczne okresy ich zawieszenia. Tymczasem minister Zbigniew Ziobro uznał, że sędziami musi zająć się Izba Dyscyplinarna, i przesłał odpowiednie dokumenty do Sądu Najwyższego.

A tu – jak dowiedział się portal oko.press – I prezes SN Małgorzata Manowska przekazała sprawę zawieszenia Synakiewicza i Pilśnik do prezesa Izby Dyscyplinarnej Tomasza Przesławskiego. Ten natomiast uznał, że sprawy rozpoznają trzyosobowe składy z Izby. Właśnie trwa ich wyznaczanie. To one zdecydują czy zawieszeni sędziowie będą mogli dalej orzekać, czy też zostaną zawieszeni już na długie miesiące.

- I prezes SN skierowała te sprawy do decyzji prezesa Izby Dyscyplinarnej po zasięgnięciu opinii Biura Studiów i Analiz SN – mówi oko.press rzecznik Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski, i zaznacza, że "sprawy o zawieszenie sędziów nie są sprawami dyscyplinarnymi [których dotyczył wyrok TSUE z 15 lipca 2021 roku – red.]. To nie jest sprawa dyscyplinarna, tylko rozpoznanie sprawy w trybie artykułu 130 ustawy o sądach".

Czytaj więcej

RPO: minister Ziobro zawiesił sędziów z naruszeniem prawa
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?