Ziobro chwali system losowego przydziału spraw i ujawnia pełny algorytm

Większość sędziów jest zadowolona z funkcjonowania Systemu Losowego Przydziału Spraw, który przeciwdziała możliwości nadużyć – powiedział w czwartek minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jego resort udostępnił pełny opisu algorytmu, stanowiącego część dokumentacji projektowej Systemu.

Publikacja: 16.09.2021 15:30

Ziobro chwali system losowego przydziału spraw i ujawnia pełny algorytm

Foto: Adobe Stock

– Słyszeliśmy te kasandryczne "Iustitii" i innych organizacji sędziowskich wizje, że System Losowego Przydziału Spraw nie może zadziałać, że wszystko się zawali, że to po prostu skończy się jedną wielką katastrofą. Okazuje się, że system działa już kolejny rok, od 2018 roku. Kilkanaście milionów spraw zostało według niego przydzielonych i ogromna większość sędziów - jeśli rozmawia się z nimi bezpośrednio - jest zadowolona, że ten system funkcjonuje - stwierdził minister Ziobro.

W jego ocenie System jest dobrym rozwiązaniem, które służy podniesieniu gwarancji uczciwości procesu, a dodatkowo zapewnia równomierne i sprawiedliwe obciążenie sędziów sprawami.

– System Losowego Przydziału Spraw wyeliminował patologie, na które skarżyli się sędziowie.  Daje pewność, że żadna sprawa nie zostanie arbitralnie przydzielona dowolnie wybranemu sędziemu. Łączy zasadę losowości z zasadą proporcjonalnego przydziału spraw – podkreślił minister  Ziobro. Dodał, że średni czas rozpatrywania spraw w sądach skrócił się o 3 miesiące.

Czytaj więcej

Losowy przydział spraw dla sędziów trzeba poprawić

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś mówił o cyfrowej rewolucji w sądach.

- Teraz każdy urzędnik sądowy będzie mógł sprawdzić szczegółowo przez internet np. z Giżycka, jak wygląda losowanie spraw w Zakopanem - powiedział Woś. Dodał, że od 2018 roku, kiedy wprowadzono system, przydzielono już ponad 15 mln spraw.

Jak poinformowali przedstawiciele resortu sprawiedliwości, parametry systemu są tak skonfigurowane, że nie ma żadnej możliwości ingerencji w proces losowania, który odbywa się automatycznie – bez udziału użytkownika.

Wiceszef MS zaznaczył, że skrócony opis algorytmu, który wyjaśnia podstawowe zasady działania systemu, jest od początku jawny, dostępny w uzasadnieniu Regulaminu Urzędowania Sądów Powszechnych.  Teraz Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało o udostępnieniu również pełnego opisu algorytmu, stanowiącego część dokumentacji projektowej.  Od dziś można się z nim zapoznać na stronie internetowej ministerstwa.

Przypomnijmy, że na początku 2021 r. System Losowego Przydziału Spraw został bardzo negatywnie oceniony przez Najwyższą Izbę Kontroli. NIK zarzuciła, że jest podatny na manipulacje. Kontrolerzy wskazali m.in. na: nieopracowanie planu projektu oraz dokumentacji technicznej potrzebnej do utrzymania systemu, nieprawidłowe zdefiniowanie potrzeb szkoleniowych użytkowników, rozpoczęcie z opóźnieniem praktycznych szkoleń warsztatowych, brak rzetelnych testów odbiorczych (także z późniejszymi użytkownikami) kolejnych wersji systemu, blisko półtoraroczne opóźnienie w przeprowadzeniu testów bezpieczeństwa SLPS oraz w zakresie opracowania procedury obsługi zgłoszeń użytkowników. W rezultacie doszło do tego, że poszczególne elementy nie zostały zrealizowane w pełnym zakresie oraz w założonych terminach. 

Czytaj więcej

NIK ostro skrytykował resort Ziobry za realizację systemu losowego przydzielania spraw i EPU
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
W sądzie i w urzędzie
Deregulacja od kredytów po strzelnice. Nowe pomysły zespołu Brzoski
ZUS
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Kto zyska, kto straci?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Praca, Emerytury i renty
Ta grupa seniorów otrzyma 13. emeryturę wcześniej. Jeszcze przed świętami