Najmniej jest sędziów
Pierwszą osobą, która uzyskała rekomendację zespołu, była Małgorzata Bednarek, dziś prokurator Prokuratury Krajowej. Członkowie KRS pytali, co zdecydowało o jej poparciu. W odpowiedzi Rada usłyszała, że prokurator ma pozytywne oceny przełożonych oraz z powodzeniem prowadziła duże sprawy, m.in. dotyczące karuzeli VAT.
Drugą osobą z rekomendacją jest również prokurator PK – Jarosław Duś, dyrektor Biura Prawnego.
Trzecią rekomendowaną osobą jest prof. Jan Majchrowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Wyróżnia się wysokim poziomem wiedzy prawniczej – brzmi uzasadnienie.
Czwarta osoba pozytywnie oceniona to sędzia sądu apelacyjnego, delegowany do MS, obecnie dyrektor Departamentu Sądów, Piotr Niedzielak.
Kolejni na liście z rekomendacjami to m.in: Małgorzata Ułaszonek-Kubacka, radca prawny w PK; Tomasz Przesławski, radca prawny; Adam Roch, prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach; Adam Tomczyński, radca prawny; Ryszard Witkowski, prokurator PK; Jacek Wygoda, prokurator PK; Paweł Zubert, prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach; sędzia Konrad Wytrykowski.
W czasie kiedy KRS zapoznawała się z sylwetkami kandydatów do SN, 11 prawniczych stowarzyszeń wystosowało apel do prezydenta. „Przyłożenie ręki do tych nominacji oznaczać będzie początek faktycznego wyjścia z Unii Europejskiej. Polexit w Stulecie Niepodległości... Kilkunastominutowe rozmowy z kandydatami, uboga dokumentacja ich dorobku zawodowego i upolitycznienie Krajowej Rady Sądownictwa powodują, że procedura ta jest nierzetelna. W ostatnich postanowieniach Sąd Najwyższy wskazał, że przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym mogą być niezgodne z podstawowymi zasadami traktatów europejskich. Takie samo stanowisko zajmuje Komisja Europejska i poważane organizacje międzynarodowe. Z szacunku dla wagi rozstrzygnięcia w tej sprawie należy poczekać na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE" – piszą prawnicy.