Tycjan na Facebooku

National Gallery w Londynie otworzy w marcu wystawę, poświęcona malarskiej serii Tycjana, inspirowanej mitami o miłości według „Matamorfoz” Owidiusza. A teraz na Facebooku uruchomiono prezentacje sześciu obrazów, składających się na ten malarski cykl.

Aktualizacja: 24.01.2020 14:04 Publikacja: 24.01.2020 13:57

Foto: materiały prasowe

Od 20 stycznia każde z dzieł ma swoją premierową odsłonę online. O obrazach opowiadają w transmisjach na żywo kuratorzy z Londynu, Edynburga, Madrytu, Bostonu bo dziś są one rozproszone w różnych kolekcjach świata. Każdego dnia poznajemy inną historię z cyklu, któremu Tycjan nadał tytuł „Poesie”, bo uważał malowane sceny mitologiczne za odpowiednik poezji. Pokazy są dostępne nie tylko w live streamingu, ale także w powtórkach nagrań.

W pierwszej odsłonie pokazano płótna: „Diana i Akteon” oraz „Diana i Kallisto”. Mitologiczna bogini łowów słynęła z dziewiczej urody, ale i gniewnego temperamentu, o czym mówią obydwa obrazy Tycjana. Na pierwszym Akteon – myśliwy z Teb, wychowanek Centaura Chirona, zaskoczył Dianę w towarzystwie nimf podczas kąpieli. Olśniony jej urodą nie może od niej oderwać spojrzenia, lecz ona nie kryje wściekłości w gwałtownym geście. Akteon może nie jest jeszcze świadomy, jaka kara mściwej bogini wkrótce go spotka, ale widz doskonale wie, że Diana zamieni go za chwilę w jelenia i nieszczęśnika rozszarpią jego własne psy. W kompozycji Tycjana wyczuwa się rosnące napięcie, a czaszka martwego jelenia na szczycie kolumny zapowiada nadciągający dramat.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie