- Mamy za sobą piękny, wymagający, ale niezwykle interesujący Rok Wazowski z pięcioma wystawami i milionem zwiedzających. Wkraczamy w rok 2020, który będzie nie mniej ciekawy - mówi prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego.
Suplementem do Roku Wazowskiego będzie wkrótce pierwsza monograficzna wystawa Tomasza Dolabelli (22 kwietnia – 2 sierpnia), nadwornego malarza Wazów, który osiadł w Polsce na stałe. Dolabella jest jednym z ostatnich przedstawicieli manierystycznego malarstwa weneckiego, a zarazem twórcą, który silnie wpłynął na styl polskiego malarstwa barokowego.
Zobaczymy 22 wielkoformatowe obrazy Tomasza Dolabelli na co dzień trudno dostępne, wypożyczone z kościołów i klasztorów, głównie krakowskich. Największe z nich to wielkoformatowe „Wyjście Żydów z Egiptu” z 1620 roku, pochodzące z klasztoru dominikanów w Krakowie. Wyjątkowym dziełem jest także strop ramowy z malowidłami artysty z kamienicy Arcybractwa Miłosierdzia w Krakowie.
Cała wystawa liczyć będzie 80 obiektów, wśród których są także włoskie obrazy innych twórców, m.in. Jacopo Palma Il Vecchio, czy Domenico Tintoretta.
Skarby z Watykanu
W maju otwarta zostanie ekspozycja w zamkowej Bibliotece Królewskiej „Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II” (20 maj – 16 sierpnia) .