Damien Hirst dla walczących z pandemią

Jeden z najsłynniejszych współczesnych brytyjskich artystów stworzył dwie nowe prace wspierające walkę z koronawirusem.

Aktualizacja: 20.04.2020 18:09 Publikacja: 20.04.2020 17:19

Damien Hirst dla walczących z pandemią

Foto: ©Damien Hirst and Science Ltd. All rights reserved, DACS 2020

mk

Jedna ma kształt tęczy, druga serca, utworzonych z kolorowych pasm, wypełnionych skrzydłami motyli.

Obie są symbolami solidarności i nadziei. Grafika z tęczą „Butterfly Rainbow” Damiena Hirsta  jest wyrazem wsparcia dla medycznego personelu NHS (National Health Service – służby zdrowia w Wielkiej Brytanii), zmagającego się na pierwszej linii z wciąż atakującym wirusem .

- Chciałem zrobić coś, aby oddać hołd wspaniałej pracy, jaką personel NHS wykonuje w szpitalach w całym kraju. – tłumaczy artysta. - Tęcza jest znakiem nadziei i myślę, że to wspaniałe, że rodzice i dzieci tworzą własną wersje i umieszczają je w oknach swoich domów. 

W Wielkiej Brytanii w czasie pandemii rysunki z tęczą jako znakiem nadziei pojawiają się w oknach wielu domów. W krótkim video w BBC News Damien Hirst dodaje jeszcze, że tak jak tęcza jest optymistycznym znakiem, że po deszczu znów zaświeci słońce, podobną nadzieję niesie sztuka.

Artysta udostępnia „Butterfly Rainbow” na swojej stronie wszystkim. 

Jednocześnie zapowiada stworzenie limitowanej edycji dzieła, z której dochód chce przeznaczyć na  rzecz NHS.

Drugą grafikę w kształcie serca, pozostający w samoizolacji w Londynie artysta zaprojektował, by wesprzeć charytatywną kampanię „Help the Hungry” (Pomóż głodnym), prowadzoną w czasie kryzysu przez „The Independent” i „The Evening Standard”.

- Jestem pod wrażeniem pracowników organizacji charytatywnych i grup społecznych w całym kraju, którzy ryzykują życiem i zdrowiem, aby dostarczyć żywność osobom najbardziej narażonym na kryzys.- komentuje twórca.

54-letni Damien Hirst jest jednym z najgłośniejszych i najdroższych artystów świata. Studiował w latach 80. w Goldsmiths College w Londynie. Przełomowy w jego karierze był rok 1988, kiedy wspólnie z kolegami zorganizował awangardową wystawę „Freeze”, dający początek nurtowi YBA's (Young British Artists). Tworzy instalacje, rzeźby, obrazy i rysunki, wzbudzających niejednokrotnie kontrowersji, jak cyklu „Natural History" z martwymi zwierzętami - krową, owcą, 4-metrowym rekinem. Czy słynna brylantowa czaszka, sprzedana w 2007 roku za 100 mln dol. W swych pracach  eksplorują złożone relacje między sztuką, religią, nauką, życiem i śmiercią. W 1995 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Turnera. W 2017 na  Biennale w Wenecji prezentował gigantyczny projekt „Skarby z wraku niewiarygodnego”. Jego prace znajdują się w największych galeriach świata.  

Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku