Historyczne pokoje na pierwszym piętrze pałacu, w których mieszkał kiedyś książę Józef, zyskały więc nowe dzieła sztuki i pamiątki.
Książę Józef Poniatowski otrzymał pałac Pod Blachą od swego stryja, króla Stanisława Augusta w 1794 roku, a wprowadził się do niego cztery lata później razem z siostrą Marią Teresą z Poniatowskich Tyszkiewiczową i przyjaciółką - Francuzką Henriettą de Vauban. W pałacu mieszkał przez 15 lat zanim zginął w bitwie narodów pod Lipskiem w październiku 1813 roku.
Apartament został odrestaurowany i po raz pierwszy udostępniony publiczności w 2011 roku. Jego ściany dekoruje galeria obrazów olejnych, akwarel, rysunków i grafik. Wśród nich znajduje się portret księcia Józefa Poniatowskiego, namalowany przez Józefa Grassiego, który jest pierwowzorem wielu jego popularnych wizerunków. A z nowych nabytków można oglądać konny portret oficera 13. pułku huzarów Księstwa Warszawskiego, namalowany przez Feliksa Sypniewskiego oraz znakomity ołówkowy rysunek, przedstawiający księcia Józefa i akwarelę przywołującą jego śmierć w nurtach Elstery.
W Kancelarii Wojennej, przypominającej, że w 1807 roku książę Józef Poniatowski został Ministrem Wojny Księstwa Warszawskiego, a pałac Pod Blachą zyskał rangę budynku rządowego, eksponowany jest nowo zakupiony dokument z autografem księcia oraz jego rozkazy i listy z pieczęciami i winietami jego Kancelarii.
Kolekcja medali ilustruje wszystkie kampanie napoleońskie. Eksponowany jest też order Virtuti Militari, ustanowiony na wniosek księcia Józefa Poniatowskiego po bitwie pod Zieleńcami. To pierwsze odznaczenie przyznawane nie za pochodzenie, a za zasługi wojenne. Order powstał na dziesięć lat przed słynną francuską Legią Honorową, którą również można zobaczyć na wystawie.