Wystarczy odwiedzić rezydującą przy ul. Hożej Galerię Grafiki i Plakatu, by znaleźć się wśród dobrze znanych z pierwszych lektur postaci. Są one bohaterami wystawy „Fauna, flora i piraci".
– Od kilku lat prezentujemy sięgający do klasyki cykl „Mistrzowie polskiej ilustracji" – wyjaśnia artysta malarz Andrzej Stroka. – Po premierowej wystawie prac Mariana Walentowicza, dzięki uporowi współtworzącej ze mną galerię Niny Rozwadowskiej, udało nam się zorganizować prezentację ilustracji arcymistrza gatunku Jana Marcina Szancera. Później przyszła pora m.in. na Antoniego Uniechowskiego, Józefa Wilkonia, Elżbietę Gaudasińską. Ilustracji poświęcona była też wystawa „Doktor Dolittle i inni" z bohaterami dziecięcych lektur. Tym razem odwołujemy się do wyobraźni odbiorców, zapraszając ich do świata fauny, flory i piratów.
Na publiczność czeka blisko dwieście prac autorstwa 38 twórców. Niektóre z nich, choć pochodzą z lat 50. i 60., zaprezentowane zostaną po raz pierwszy od publikacji i druku.
Obok m.in. wróbelka Elemelka (autorstwa Zdzisława Witwickiego), Gucia i Cezara (narodzili się w pracowni Bohdana Butenki), Kota w Butach (Janusza Grabińskiego) czy bohaterów niezwykłych prac Józefa Wilkonia, spotkamy tu pozornie groźnych piratów, wśród których prym wiodą Rum-Barbari (narysowany przez Bohdana Wróblewskiego) i kultowy Rabarbar (graficzne dziecko Edwarda Lutczyna).