Wyjątkowej urody prace pochodzą z Muzeum Złota Banku Republiki w Bogocie, który chlubi się ogromną kolekcją, liczącą ponad 30 tys. obiektów prekolumbijskiej sztuki złotniczej. Inną część tego zbioru niedawno pokazywało British Museum w Londynie.
Zobacz galerię zdjęć
– Eksponaty na naszej wystawie pokazujemy jako piękne dzieła i świadectwa kunsztu rzemieślników artystów, reprezentujących „złote" kultury prekolumbijskie – mówi „Rz" Agnieszka Bocheńska, komisarz merytoryczny pokazu. – Przedmioty te przypominają, że Amerykę Południową zamieszkiwali nie tylko Inkowie, Majowie i Aztekowie, ale także przedstawiciele wielu innych kultur. Na terenie dzisiejszej Kolumbii byli to Muisca, Nariňo, Tairona, Quimbaya, Tolima, Calima, Zenu, Czibcza. Złotnik był w nich kimś ważnym, pełnił rolę przekaźnika myśli szamana.
Jednocześnie indiańscy złotnicy doskonale znali wszystkie techniki: kucie, topienie, złocenie, różne stopy (najczęściej z miedzią, zwane tumbaga), odlewanie. Tworzyli przedmioty o oryginalnej ornamentyce, bo technika na wosk tracony (wlewanie płynnego złota do glinianej formy wypełnionej woskiem) daje niepowtarzalne efekty. Początki obróbki metali w Ameryce Południowej sięgają 3,5 tys. lat wstecz.
Wystawa odkrywa przed nami tajemniczy świat, nie do końca poznany, bo nie mamy przekazów pisanych na temat tych starożytnych kultur. Ich świadectwem są przedmioty – zarówno związane z kultami religijnymi lub symbole władzy, jak i użytkowe (np. pałeczki do wybierania wapna, mieszanego z koką). Na wystawie oglądamy je podzielone na kilka działów tematycznych: złoci ludzie, fantastyczne zwierzęta, ludzie-zwierzęta, abstrakcje i natura oraz formy zwierzęce.