Mailem przesłanym do członków Izby Adwokackiej w Warszawie stołeczna Okręgowa Rada Adwokacka poinformowała, że w ślad za podjętą 20 maja 2023 r. uchwałą Zgromadzenia 20 września 2023 r. zorganizowany będzie protest przeciwko niegodziwym stawkom wynagrodzenia za pomoc prawną udzielaną z urzędu oraz świadczoną w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej.
Protest rozpocznie się pod siedzibą ORA, a następnie jego uczestnicy przemaszerują do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie przekażą swoje postulaty. W zaproszeniu zachęcono do zabrania tóg i wdziania ich na czas przemarszu.
Czytaj więcej
Nikt nie jest w stanie tak perfekcyjnie zaostrzyć sporu między stronami jak pełnomocnik, a sposobów ma wiele.
Oczekiwania są rozsądne
Postulaty środowiska obejmują żądania: realnej reformy usprawniającej funkcjonowanie niezależnego wymiaru sprawiedliwości, przy zachowaniu ochrony praw obywateli, podwyższenie stawek za czynności adwokackie w sprawach z urzędu i podwyższenie wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur, a ponadto gwarancji profesjonalnej pomocy prawnej dla obywateli. Wszystkie te oczekiwania są nie tylko rozsądne i uzasadnione, ale także zmierzają do zapewnienia (a nie jedynie deklarowania) dostępu obywatela do pomocy prawnej i sprawiedliwego procesu przeprowadzonego w odpowiednim czasie.
Ani w toalecie, ani na rowerze
Zastanawiam się, jednak, czy poparcie dla tak zacnych idei musi iść w parze z (nomen omen) z chodzeniem po ulicy w todze? Czy dla wyrażenia niezadowolenia z pewnych zjawisk konieczne jest podejmowanie działań nienachalnie zgodnych z ustawą?