Tomasz Scheffler: Efekty systemu będzie widać w statystykach prowadzenia spraw

Coś, co kiedyś zajmowało od dwóch do trzech tygodni, zostało zredukowane do jednego, góra dwóch dni – mówi Tomasz Scheffler, zastępca kierownika OBSiL oraz dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Publikacja: 01.08.2023 11:22

Tomasz Scheffler: Efekty systemu będzie widać w statystykach prowadzenia spraw

Foto: Adobe Stock

Izba wrocławska radców prawnych wprowadziła rozwiązanie pozwalające na elektroniczne załatwianie spraw o wyznaczanie pełnomocnika z urzędu oraz kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Na czym ono dokładnie polega?

Według procedury cywilnej i sądowoadministracyjnej, jeśli danej osobie można wyznaczyć pełnomocnika z urzędu, sąd wydaje odpowiednie postanowienie, a następnie sekretariat dołącza do niego pismo przewodnie i wysyła pocztą do izby radcowskiej czy adwokackiej. A tam dziekan wyznacza zgodnie z wewnętrznymi przepisami członka samorządu do pełnienia funkcji pełnomocnika z urzędu. Można tu zwrócić uwagę, że nie wszyscy chcą przyjmować takie sprawy, gdyż nie są one ani komfortowe w prowadzeniu, ani też zbyt dobrze płatne, bo stawki dla pełnomocników z urzędu nie były podnoszone od lat, a i obecnie nie są adekwatne do wkładu pracy. Mimo wszystko dalej jest grupa skłonna do prowadzenia takich spraw – i spośród nich dziekan wyznacza pełnomocnika do konkretnej sprawy.

Pozostało 85% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Ta okropna radcowska cisza
Rzecz o prawie
Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Neosędziowski węzeł gordyjski
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Wstyd mi
Rzecz o prawie
Robert Damski: Komorniku, radź sobie sam
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Zabójstwo drogowe gorsze od ludobójstwa?