Aktualizacja: 28.01.2025 03:33 Publikacja: 18.07.2023 07:58
Foto: Adobe Stock
Chodzi o nową kategorię przestępstwa o nazwie presja na tle honoru wpisaną w kodeks karny w ubiegłym roku. W obronie czci rodziny najważniejsze jest przestrzeganie zbiorowych norm i wartości takich jak honor, dyshonor, wstyd i jego brak. Przestępstwo oznacza wprowadzenie surowszej kary dla tych, „którzy wielokrotnie dopuszczają się określonych czynów zabronionych przeciwko osobie, kierując się kodeksem honorowym, gdy czyny te stanowią powtarzające się naruszanie nietykalności osobistej i mogły poważnie naruszyć poczucie własnej wartości ofiary”– brzmi treść ustawy. Jednak nowo uchwalona kategoria przestępstwa nie powstała z myślą o najpoważniejszych zbrodniach (zabójstwo, znęcanie się, okaleczanie żeńskich narządów płciowych, gwałt, zmuszanie do małżeństwa), ponieważ te czyny ze względu na motyw honoru rodziny podlegają osobnej procedurze. To zaś prawo wymierzone jest w nieco mniejsze w skali sankcji przewinienia: sprawowanie kontroli i wprowadzanie ograniczeń wobec osób żyjących w przemocy i ucisku na tle honoru i sprawcą może być nie tylko osoba z najbliższego kręgu ofiary, ale również krewny lub przyjaciel rodziny. To, co jest dotychczas niespotykane w prawie, to fakt, że dotyczy nowej grupy sprawców – podkreśla prokuratorka Jessica Wenna, specjalizująca się w problematyce przestępstw tego rodzaju.
Przepisy chroniące przed mobbingiem trzeba zmienić, ale czy w sposób zaproponowany przez resort pracy?
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
O wspólnocie praktyków, która pozwala się prawnikom usłyszeć, i holistycznym spojrzeniu na konflikt, które ma ułatwić rozwiązywanie sporów.
W wyniku audytu prokuratura będzie miała naprawdę dużo do roboty i przykre jest tylko to, że w sprawach, w których sama naruszyła prawo.
Dekada wystarczyła, aby prawnicy przekonali się do popularności.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości wymaga dobrej współpracy zawodów prawniczych.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Dziś musimy zmagać się z tym dziedzictwem dlatego, że jesteśmy gospodarzami ziemi, na której „każdy Żyd miał być stracony”. Cały świat pragnie utrzymać dziedzictwo i święcić rocznice, ale gospodarzami jesteśmy tylko my. Dlatego każdy sukces ma wielu ojców, ale każda gafa obciąża Polaków.
W poprzednim artykule naszego autorstwa "Ściganie menedżerów spółek Skarbu Państwa – quo vadis?", który ukazał się na łamach Rzeczpospolita 27 grudnia 2024 r. opisaliśmy zagadnienie rozliczania menedżerów pracujących w Skarbie Państwa przez ich następców. Naturalnie do podjęcia tematu skłoniły nas wydarzenia bieżące. Nie tylko dostarczają nowych informacji i przemyśleń, ale też odświeżają pamięć o poprzednich "sezonach" tego serialu emitowanych w latach 2016, 2005 i wcześniejszych.
W ostatnim czasie pojawił się rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniu usług elektronicznych – projekt, który w znacznym stopniu sprowadza się do wprowadzenia cenzury internetu. Stworzenie takiego projektu, a tym bardziej jego uchwalenie przypomina jednak przysłowiową zabawę małpy z brzytwą.
Ten tydzień na rynkach przyniósł wyraźne umocnienie złotego, zarówno względem euro, dolara, jak i franka. Czy w kolejnym będzie podobnie?
Złoty kontynuuje szarżę. W piątek wyraźnie tanieje dolar. Amerykańskiej walucie nie posłużyły wypowiedzi Donalda Trumpa.
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN oddaliła skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego ws. wyroku przyznającego mieszkańcowi Rybnika zadośćuczynienie za zanieczyszczenie powietrza w mieście.
Złoty imponuje siłą. Kurs euro jest najniższej od ponad pięciu lat. Skąd ten ruch?
Przepisy chroniące przed mobbingiem trzeba zmienić, ale czy w sposób zaproponowany przez resort pracy?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas