Aktualizacja: 22.11.2024 02:06 Publikacja: 12.07.2022 09:59
Foto: Adobe Stock
Bezpośredni powód stanowi, jak nietrudno się domyślić, uchylenie wyroku Roe versus Wade wydanego przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w 1973 r. Na jego mocy uznano, że każda kobieta ma prawo do wykonania aborcji, co wynika z prawa do prywatności i wolności gwarantowanych przez konstytucję.
Teraz stany, które chciały wprowadzić zakaz aborcji, ale wstrzymywał je kazus Roe vs. Wade, mogą odebrać prawo do przerywania ciąży milionom Amerykanek. W ciągu najbliższego czasu można się zatem spodziewać, że aborcję zdelegalizuje się w około połowie jednostek federalnych USA. Fakt ten zbulwersował liderów partii politycznych Szwecji i organizacje kobiece na tyle, że zażądali, by prawu do aborcji nadać konstytucyjny wymiar. „Wolności bowiem trzeba ciągle bronić” – obwieścili liberałowie. „My, kobiety, nie możemy traktować zdobytych praw jak oczywistych, to pokazuje wszak walka o legalne i bezpieczne aborcje” – stwierdziły Lina Nordquist z prawicowego ugrupowania liberałów i Cecilia Elving, szefowa organizacji kobiecej liberałów. Według nich w Szwecji to prawo może wygasić prosta decyzja w parlamencie, i jego ochrona jest za krucha. Dlatego ważne jest by kraj był znacznie lepiej przygotowany na groźbę zakazu, jaki został wydany w Polsce i w USA.
Dla radców publiczne krytykowanie władz samorządu to wciąż „kalanie gniazda”.
Celem przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości nie jest spełnienie oczekiwań środowiska prawniczego, że przeszłość zostanie „rozliczona”, ale stworzenie instytucjonalnych gwarancji obywatelskiego prawa do sądu.
Demokracja nie jest wtedy, gdy coś nazywamy demokracją, tylko wtedy, kiedy ona naprawdę funkcjonuje.
Państwo komornikom nie pomaga, za to chętnie komplikuje wiele kwestii.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Poselska propozycja nowelizacji kodeksu karnego nie ma nic wspólnego z racjonalną legislacją i prowadzi do absurdalnych konsekwencji związanych z wymiarem kary.
Prokuratura Krajowa przekazała do prokuratora generalnego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą ds. Pegasusa.
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Sąd Okręgowy w Koszalinie ogłosił wyrok skazujący w sprawie tragicznej śmierci pięciu 15-latek w pożarze escape roomu w tym mieście na początku 2019 roku.
Straszenie dziś Polaków wojną jest niepotrzebne i szkodliwe. Choć niestety nie jest absurdalne.
Twórca marki Red is Bad Paweł S., który jest podejrzany w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, pozostanie w areszcie – zdecydował Sąd Okręgowy w Katowicach.
Praca pod tytułem „Komediant” – banan przyklejony taśmą do ściany – była najsłynniejszym dziełem sztuki 2019 roku. Teraz podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedana została za 6,24 mln dolarów. Jej autorem jest kontrowersyjny włoski artysta Maurizio Cattelan.
Redakcja znanego na całym świecie słownika Cambridge wybrała słowo 2024 roku. Zdaniem ekspertów jego popularność pokazuje rosnącą w społeczeństwach popularność afirmacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas