Aktualizacja: 28.01.2025 03:21 Publikacja: 08.03.2024 15:44
Foto: Bloomberg
To już kolejny miesiąc z rzędu, w którym dane o wzroście liczby etatów w USA były znacznie lepsze od prognoz. Oddala się więc ryzyko recesji w Ameryce. Jednocześnie są w tym raporcie elementy dające inwestorom nadzieję na to, że Fed zacznie obniżać stopy procentowe.
Stopa bezrobocia niespodziewanie wzrosła bowiem z 3,7 proc. do 3,9 proc., a wzrost średniej płacy godzinowej wyhamował z 0,5 proc. m./m. w styczniu do 0,1 proc. w lutym. Średnio oczekiwano, że wyniesie on 0,3 proc.
Na całym świecie, w tym w Polsce, najbardziej pożądanym przez pracowników obszarem podwyższania umiejętności jest teraz sztuczna inteligencja.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Coraz więcej Polaków wydłuża okres aktywności zawodowej. Robią to głównie ze względów finansowych, ale niektórzy także z chęci samorealizacji i utrzymania roli społecznej.
W tym roku zabiegając o potrzebnych pracowników firmy będą mniej ich „dopieszczać”. Rzadziej niż przed rokiem chcą kusić podwyżką wynagrodzenia, czy większą elastycznością pracy- choć są to dwa wysoko cenione przez Polaków atrybuty pracodawcy.
Wobec szybkiego rozwoju AI mniej osób wierzy, że ich obecne umiejętności wystarczą do awansu w karierze zawodowej.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Prawie jedna trzecia z zestawu kompetencji kluczowych dziś na polskim rynku pracy ulegnie w najbliższych pięciu latach zmianie. To i tak mniej poniżej średniej w Europie czy na świecie.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Liczba etatów w gospodarce amerykańskiej wzrosła w grudniu o wiele mocniej, niż prognozowano. Spadają więc szanse na obniżki stóp procentowych przez Fed.
Największe banki pozywają Rezerwę Federalną za coroczne testy wytrzymałościowe (stress tests). Twierdzą, że obecne ramy testów są „nieprzejrzyste” i naruszają prawo.
Amerykański bank centralny obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do przedziału 4,5 - 4,75 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków.
Obniżka stóp procentowych przez Fed pomogła notowaniom złotego. Czy ten ruch uda się utrzymać?
Amerykański bank centralny zaczął cykl luzowania polityki pieniężnej od cięcia stóp procentowych o 50 pb. Większość analityków spodziewało się obniżki tylko o 25 pb., ale traderzy w ostatnich dniach coraz mocniej grali na cięcie o 0,5 pkt proc.
Inwestorzy nie są pewni, czy Rezerwa Federalna obetnie w środę stopy o 25 pkt baz. czy o 50 pkt baz. Spodziewają się natomiast, że Bank Anglii oraz Bank Japonii nie zmienią ich poziomu.
Inflacja konsumencka w USA była w sierpniu bardzo zbliżona do prognoz. Rynek uznał jednak, że to czyni mniej prawdopodobnym głębsze cięcie stóp procentowych przez Fed.
W sierpniu przybyło w USA mniej etatów, niż się spodziewano, ale lekko spadła stopa bezrobocia. Są więc argumenty za cięciem stóp procentowych przez Fed, a nie ma wyraźnych sygnałów recesji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas