Niemcom dramatycznie brakuje pracowników. Kilkaset tysięcy pustych miejsc pracy

Niedobór wykwalifikowanych pracowników w Niemczech jest większy niż kiedykolwiek. Według najnowszych danych w 2022 r. kilkaset tysięcy miejsc pracy było nieobsadzonych. W niektórych sektorach aż 90 procent wakatów nie zostało obsadzonych.

Publikacja: 16.04.2023 14:06

Niemcom dramatycznie brakuje pracowników. Kilkaset tysięcy pustych miejsc pracy

Foto: Bloomberg

Według najnowszych danych niedobór wykwalifikowanych pracowników w Niemczech osiągnął nowy rekordowy poziom w 2022 roku, pomimo obciążenia gospodarki spowodowanego wojną na Ukrainie i wysoką inflacją. Z matematycznego punktu widzenia ponad 630 000 wakatów dla wykwalifikowanych pracowników nie zostało w zeszłym roku obsadzonych, ponieważ w całym kraju nie było odpowiednio wykwalifikowanych bezrobotnych, wynika z raportu Institut der deutschen Wirtschaft Köln (IW).

Czytaj więcej

Stabilne bezrobocie w Niemczech

Jest to największy niedobór wykwalifikowanych pracowników od kiedy zaczęto prowadzić takie analizy w 2010 r. Według badania wąskie gardła były szczególnie widoczne w takich obszarach jak zdrowie, spraw społecznych, nauczanie i edukacja, a także w obszarach budownictwa, architektury, inżynierii geodezyjnej i budowlanej, gdzie arytmetycznie sześć na dziesięć wakatów wciąż nie jest obsadzonych.

Jednak niedobór wykwalifikowanych pracowników był również ponadprzeciętny w naukach przyrodniczych, geografii i informatyce.

Z badania wynika, że w ubiegłym roku niemal potroił się niedobór wykwalifikowanych pracowników w sektorach usług handlowych, handlu detalicznego, sprzedaży, hotelarstwa i turystyki. Tutaj trzech z dziesięciu wakatów nie można było obsadzić w 2022 r.

Zasadniczo, zgodnie z badaniem, na niemieckim rynku pracy obowiązuje obecnie zasada: im wyższe wymagane kwalifikacje, tym trudniej obsadzić wakaty. Szczególnie poszukiwani byli eksperci z wyższym wykształceniem w zakresie informatyki, elektrotechniki, planowania i nadzoru budowlanego. Tutaj, według badania, dziewięć na dziesięć wolnych miejsc pracy nie zostało obsadzonych.

W połowie marca prezes Ifo, Clemens Fuest, stwierdził, że firmy mogą przeciwdziałać problemowi wyższymi płacami i lepszymi warunkami pracy. Płace i warunki pracy poprawiły się szczególnie tam, gdzie były zbyt niskie z punktu widzenia niemieckiego rynku.

Rynek pracy
Co siódmy pracownik doświadczył cyberprzemocy
Rynek pracy
Zaangażowanie pracowników rośnie, co nie zawsze jest zasługą firm
Rynek pracy
HR Business Partner – rozwojowa i dobrze płatna nisza w HR
Rynek pracy
Firmy w Polsce wyprzedzają dyrektywę o równości płac
Rynek pracy
Co ósmy pracujący Polak aktywnie szuka nowej pracy. Firmom grozi wzrost rotacji?