19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 12.01.2025 09:00 Publikacja: 07.12.2022 21:00
Foto: PAP/Andrzej Grygiel
Zakończył się ogólnopolski test kompetencji cyfrowych online skierowany do uczniów i nauczycieli. Dane z IT Fitness Test 2022 Grupy Wyszehradzkiej pokazują, że średni poziom poprawnych odpowiedzi na poziomie szkół ponadpodstawowych to 41 proc. (40 proc. w przypadku uczniów i 54 proc. – nauczycieli) – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Taki rezultat plasuje nas poniżej Czech i Słowacji, gdzie średnia sięgnęła 50 proc. Wypadliśmy jednak lepiej niż Węgrzy (37 proc.). W przypadku uczniów szkół podstawowych wynik w Polsce to ponad 45 proc. I w tym wypadku lepsi są nasi sąsiedzi. Warto jednak zwrócić uwagę na dane w poszczególnych kategoriach testu. Młodzież całkiem dobrze radzi sobie bowiem z internetem, a także – o dziwo – z zadaniami z zakresu cyberbezpieczeństwa. Słabo wypada znajomość cyfrowych narzędzi biurowych. Można sądzić, że praca np. z Excelem to w przyszłości dla obecnych uczniów szkół średnich będzie nie lada wyzwanie.
Liczba etatów w gospodarce amerykańskiej wzrosła w grudniu o wiele mocniej, niż prognozowano. Spadają więc szanse na obniżki stóp procentowych przez Fed.
Widoczny w 2024 roku 10-proc. wzrost liczby zgłoszeń na jedną ofertę pracy w branży IT to efekt nasilenia konkurencji i słabszego popytu w kilku specjalizacjach.
Zdecydowana większość firm będzie w 2025 roku szukać pracowników i częściej niż w ostatnich miesiącach może to prowadzić do wzrostu zatrudnienia. Choć nie wszystkim będzie łatwiej o pracę.
Rolnictwo, edukacja, transport – to branże z mniejszą liczbą pracujących. Wzrosła ona w budownictwie, turystyce i handlu. W budownictwie kobiety zarabiają średnio więcej niż mężczyźni, ale to wyjątek w gospodarce.
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Po raz pierwszy od maja 2021 r. mieliśmy wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych w ujęciu rok do roku.
Od stycznia nauczyciele mają dostać 5 proc. podwyżki – wynika z ustawy budżetowej. Rosną też płace pracowników, którzy zarabiali najniższą krajową.
Szykują się zmiany dla maturzystów, w tym tegorocznych. Chodzi między innymi o ułatwienia dla chorych przystępujących do egzaminu oraz czas przechowywania prac.
Po cyberataku na Słowacji nadal nie działa ewidencja gruntów i budynków. Władze kraju obwiniają za sytuację Ukrainę, a przestępcy żądają milionowego okupu.
Widoczny w 2024 roku 10-proc. wzrost liczby zgłoszeń na jedną ofertę pracy w branży IT to efekt nasilenia konkurencji i słabszego popytu w kilku specjalizacjach.
Rząd Szwecji ogłosił stan kryzysu czytelniczego, z którym chce walczyć poprzez powrót do tradycyjnych podręczników w szkołach i rozwoju bibliotek w miejsce powszechnie stosowanych od lat narzędzi cyfrowych.
Resort cyfryzacji nie prowadzi prac legislacyjnych w kwestii prowadzenia mediów społecznościowych przez organy publiczne. Te ostatnie muszą jednak przestrzegać przy takiej aktywności obowiązujących przepisów, w tym o ochronie danych osobowych.
Tworzenie szkół czy przedszkoli publicznych ponad potrzeby jest wykluczone. Utrzymywanie ich bowiem ze środków w ilości przekraczających potrzeby danej wspólnoty nie jest w interesie publicznym.
Uczniowie w Polsce są przemęczeni. Czy lepsza organizacja roku szkolnego pozwoliłaby im lepiej rozłożyć siły w ciągu dziesięciu szkolnych miesięcy? – Trzeba się nad tym zastanowić – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas