Wysoka inflacja skłania Polaków do szukania lepszej pracy

Prawie czterech na dziesięciu pracujących Polaków aktywnie rozgląda się za nowym pracodawcą. Co piąty z nich – w nowej specjalizacji lub branży.

Publikacja: 20.10.2022 12:43

Wysoka inflacja skłania Polaków do szukania lepszej pracy

Foto: Adobe Stock

Chęć zdobycia wyższych zarobków to najczęściej wskazywany powód poszukiwania nowego zatrudnienia. Podaje go 57 proc. pracujących Polaków, którzy we wrześniowym sondażu portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl przyznali się do aktywnych poszukiwań nowego zajęcia.

Zdecydowane plany zmiany pracodawcy deklaruje 38 proc. z prawie 1,8 tysiąca uczestników badania, przy czym wśród najmłodszych pracowników tych chęci jest znacznie więcej. Wśród osób w wieku 18 -24 lat ponad połowa aktywnie szuka nowej pracy, a w grupie osób od 24 do 34 lat ten odsetek sięga 46 proc. I niemal tyle samo wynosi w kolejnym przedziale wiekowym, do 44 roku życia.

Czytaj więcej

Dobrzy sprzedawcy i marketingowcy są na wagę złota

Otwarci na atrakcyjne oferty

W praktyce oznacza to, że ponad czterech na dziesięciu pracowników w najbardziej pożądanej na rynku pracy grupie wiekowej, (30.i 40. latkowie) aktywnie rozgląda się za nowym zajęciem. Jednak realna gotowość do zmiany pracodawcy jest dużo większa, bo aż 82 proc. badanych jest otwartych na propozycje atrakcyjnej pracy. Takiej, która im zapewni nowe możliwości rozwoju kariery a przede wszystkim wyższe zarobki.

Przy ponad 17 proc. inflacji i dużo szybciej rosnących kosztach codziennego życia eksperci Pracuj.pl nie dziwią się, że najczęściej wskazywanym powodem aktywnych poszukiwań nowej pracy jest chęć zdobycia wyższego wynagrodzenia. Zwracają też uwagę na rosnący odsetek pracowników, którzy zamierzają połączyć zmianę pracodawcy z ze zmianą branży lub zawodu, czyli z przekwalifikowaniem się. O ile w badaniu z jesieni zeszłego roku takie plany wskazało 16 proc. badanych, to teraz już 21 proc.

Czytaj więcej

Banki prowadzą sporo rekrutacji. Które zawody na topie? Jakie zarobki?

Żółta kartka dla menedżerów

Pracodawcy i menedżerowie powinni zwrócić szczególną uwagę na inne powody planowanej zmiany pracy- aż 30 proc. osób aktywnie szukających nowego pracodawcy motywuje to brakiem możliwości rozwoju, w tym awansu w obecnej firmie a niewiele mniej (27 proc.) czuje się niedocenionych. Prawie co piątą osobę wypycha zaś złą atmosfera panująca w obecnej firmie.

Warto zwrócić uwagę, że z kolei dobra atmosfera w firmie i dobre relacje z szefem są wśród trzech najczęściej wskazywanych powodów pozostawania u obecnego pracodawcy. O dobrej atmosferze mówi ponad jedna trzecia badanych a 28 proc. o dobrych relacjach z szefem. Odpowiednie zarobki zatrzymują ich nieco rzadziej - co czwartego pracownika.

Natomiast najważniejszym argumentem za pozostaniem w obecnej pracy okazała się dogodna lokalizacja firmy (36 proc. wskazań). Ci, którym ta lokalizacja nie pasuje, liczą często na możliwość pracy zdalnej a jej brak skłania do poszukiwań nowej pracy 14 proc. pracowników.

Czytaj więcej

Hamowanie na rynku pracy dotyka także HR-owców
Rynek pracy
Polska nie walczy o talenty. Przyciąga najwięcej w Unii imigrantów do prac fizycznych
Rynek pracy
Sędzia stanął po stronie pracowników USAID. Nawet to może nie uratować agencji
Rynek pracy
USA: Przybyło mniej etatów, ale bezrobocie spadło
Rynek pracy
Bunt urzędników federalnych. Związki zawodowe pozywają administrację Donalda Trumpa
Rynek pracy
W wielu branżach może być teraz trudniej o oferty pracy