Chęć zdobycia wyższych zarobków to najczęściej wskazywany powód poszukiwania nowego zatrudnienia. Podaje go 57 proc. pracujących Polaków, którzy we wrześniowym sondażu portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl przyznali się do aktywnych poszukiwań nowego zajęcia.
Zdecydowane plany zmiany pracodawcy deklaruje 38 proc. z prawie 1,8 tysiąca uczestników badania, przy czym wśród najmłodszych pracowników tych chęci jest znacznie więcej. Wśród osób w wieku 18 -24 lat ponad połowa aktywnie szuka nowej pracy, a w grupie osób od 24 do 34 lat ten odsetek sięga 46 proc. I niemal tyle samo wynosi w kolejnym przedziale wiekowym, do 44 roku życia.
Czytaj więcej
Co szósty pracodawca twierdzi, że obecnie najtrudniej jest pozyskać kompetencje sprzedażowe i marketingowe, a prawie dwie piąte przedsiębiorstw liczy się z ich niedoborem w najbliższych dwóch latach.
Otwarci na atrakcyjne oferty
W praktyce oznacza to, że ponad czterech na dziesięciu pracowników w najbardziej pożądanej na rynku pracy grupie wiekowej, (30.i 40. latkowie) aktywnie rozgląda się za nowym zajęciem. Jednak realna gotowość do zmiany pracodawcy jest dużo większa, bo aż 82 proc. badanych jest otwartych na propozycje atrakcyjnej pracy. Takiej, która im zapewni nowe możliwości rozwoju kariery a przede wszystkim wyższe zarobki.
Przy ponad 17 proc. inflacji i dużo szybciej rosnących kosztach codziennego życia eksperci Pracuj.pl nie dziwią się, że najczęściej wskazywanym powodem aktywnych poszukiwań nowej pracy jest chęć zdobycia wyższego wynagrodzenia. Zwracają też uwagę na rosnący odsetek pracowników, którzy zamierzają połączyć zmianę pracodawcy z ze zmianą branży lub zawodu, czyli z przekwalifikowaniem się. O ile w badaniu z jesieni zeszłego roku takie plany wskazało 16 proc. badanych, to teraz już 21 proc.