Specustawa otworzy rynek pracy dla uchodźców z Ukrainy

Wraz z pieczątką potwierdzającą legalny pobyt w Polsce Ukraińcy uciekający przed wojną zyskają dostęp do polskiego rynku pracy, a także dostęp do świadczeń rodzinnych.

Publikacja: 01.03.2022 11:24

Marlena Maląg

Marlena Maląg

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

- Wiemy, że uchodźcy z Ukrainy będą przebywali w naszym kraju dłużej. Dlatego też, obok zapewnienia bezpieczeństwa, które jest tym pierwszym i niezbędnym krokiem, w dalszej perspektywie potrzebują stosownego długofalowego wsparcia - mówiła Marlena Maląg, minister Rodziny i Polityki Społecznej podczas wtorkowego briefingu z udziałem prezes ZUS, Gertrudy Uścińskiej i sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisława Szweda.

Jak zaznaczała min. Maląg, to długofalowe wsparcie, które się też znajdzie w przygotowanej wspólnie z ZUS specustawie, jest związane przede wszystkim z otwarciem rynku pracy dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekraczając granicę, wraz z pieczątką potwierdzającą legalny pobyt w Polsce, dostaną od razu prawo do pracy.

Rząd uruchomił już specjalne kanały informacyjne dotyczące ofert pracy, z których mogą korzystać obywatele Ukrainy. To m. in. infolinia 19 524, Centralna Baza Ofert Pracy oraz aplikacja mobilna ePraca. Pełen zestaw informacji dotyczących wsparcia obywateli Ukrainy można znaleźć na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl, która jest skierowana zarówno do osób potrzebujących pomocy, jak też do tych, w tym pracodawców, którzy chcieliby takiej pomocy udzielić. Firmy mogą zgłaszać tam oferty pracy.

MRiPS uruchomiło też konkurs ofert skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, NGO oraz instytucji rynku pracy w tym agencji zatrudnienia, który pod hasłem „Razem Możemy Więcej” będzie m. in. wspierał aktywizacje Ukraińców wchodzących na polski rynek pracy.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej podkreślała też, że obywatele Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce, wraz z prawem do pracy, zyskają również dostęp do świadczeń rodzinnych, w tym do rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Czytaj więcej

Biznes chce otworzyć rynek pracy dla uchodźców z Ukrainy
Rynek pracy
Grupa Pracuj chce w 2025 r. rosnąć szybciej niż inflacja
Rynek pracy
Stopa bezrobocia jednak nie urosła. Co się dzieje na rynku pracy? „Alarm odwołany”
Rynek pracy
Coraz więcej Polaków boi się utraty pracy. W tym sektorze najbardziej
Rynek pracy
Mamy już w Polsce rynek pracodawcy?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rynek pracy
Nadchodzi pikselizacja pracy?