"Koniec pracy biurowej". 40 godzin pracy tygodniowo to już w zasadzie historia

Amerykańska stacja telewizyjna CNN poprosiła piętnastu prezesów dużych firm o podzielenie się tym, czego nauczyła ich pandemia wirusa SARS-CoV-2. Według CEO Dropboxa zeszły rok jest dowodem na to, że 40-godzinny tydzień pracy biurowej odchodzi do przeszłości.

Publikacja: 10.10.2021 10:11

"Koniec pracy biurowej". 40 godzin pracy tygodniowo to już w zasadzie historia

Foto: Adobe Stock

ula

Otwarta pozostaje kwestia zarządzania zespołem pracującym w pełni zdalnie oraz dostosowanie prawa do nowego systemu pracy – pisze Business Insider Polska.

40-godzinny tydzień pracy biurowej niedługo przejdzie do przeszłości - twierdzi współzałożyciel Dropboxa Drew Houston.

W rozmowie z dziennikarzami CNN menadżer podkreślił, że upowszechnienie pracy zdalnej pozwoli pracownikom umysłowym na uniknięcie "męczących dojazdów" i da im możliwość dostosowania dnia pracy do swoich potrzeb. Według niego zmiany, jakie pandemia wprowadziła na rynku pracy, można porównać do rewolucji związanej z pojawieniem się technologii chmurowych i mobilnych.

Według menadżera upowszechnienie pracy zdalnej sprawi, że firmy będą w stanie prowadzić rekrutację "poza wielkimi klastrami miejskimi", co ułatwi im pozyskiwanie utalentowanych pracowników – pisze Business Insider Polska.

Zadaniem firm będzie stworzenie takiej kultury pracy i zatrudnienie takich menadżerów, którzy zapewnią pracownikom możliwość realizacji zadań zawodowych przy jednoczesnym braku konieczności ich ciągłego kontrolowania przez przełożonych.

Dla niektórych pracowników praca zdalna zwiększa elastyczność, pozwala lepiej zadbać o równowagę między życiem prywatnym a zawodowym i oferuje większą niezależność w wykonywaniu obowiązków. Część pracodawców, która wcześniej była niechętna pracy zdalnej, pod wpływem rzeczywistości pandemicznej zmieniła swoje nastawienie – pisze Business Insider Polska.

Rynek pracy
Grudnowy powiew optymizmu w rekrutacji
Rynek pracy
Amerykański rynek pracy znów mocno rozgrzany
Rynek pracy
Gdzie w IT jest rynek pracodawcy? Prawie 150 kandydatów na jedną ofertę pracy
Rynek pracy
Firmy poszukają na rynku potrzebnych kompetencji
Rynek pracy
Ruch na rynku pracy na plus: więcej branż zwiększa niż zmniejsza zatrudnienie