Aktualizacja: 07.10.2021 07:31 Publikacja: 06.10.2021 21:00
Polacy nie chcą wracać do biur
Foto: AdobeStock
Aż jedna trzecia rodzimych pracowników biurowych w Polsce chwali sobie funkcjonowanie w tzw. trybie home office. Powód? Oszczędność czasu na dojazdy i mniejszy stres – wskazuje 34 proc. Polaków ankietowanych na zlecenie międzynarodowej firmy Poly.
Z badania wynika, że wśród plusów pracy zdalnej wymieniamy także możliwość zaoszczędzenia pieniędzy w związku z brakiem konieczności dojazdu do siedziby firmy (30 proc.), a także większą produktywność (22 proc.). Co ciekawe, wzrost wydajności deklaruje niemal co czwarty mężczyzna. W przypadku kobiet ten odsetek jest mniejszy – tak uważa tylko co piąta respondentka.
56 proc. polskich firm co najmniej raz w miesiącu korzysta z usług zewnętrznych specjalistów. Głównie po to, by uzupełnić brakujące kompetencje, ale też ograniczyć koszty pracy.
Pomimo wyzwań związanych z demografią to nie rekrutacja, ale rozwój kompetencji staje się największym wyzwaniem dla pracodawców, którzy coraz częściej sięgają po wsparcie nowych technologii.
Chociaż od ponad dekady Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby pierwszych zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców spoza Wspólnoty, to nie zabiegamy o fachowców i specjalistów.
Sędzia tymczasowo zablokował prezydentowi Donaldowi Trumpowi możliwość wysłania 2200 pracowników Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) na płatny urlop. Zrobił to zaledwie kilka godzin przed wejściem w życie przepisów.
Liczba etatów w USA (licząc poza rolnictwem) wzrosła w styczniu o 143 tys., podczas gdy średnio oczekiwano zwyżki o 170 tys. Dane o wzroście za grudzień zrewidowano w górę - z 256 tys. do aż 307 tys.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Pracę zdalną z zagranicy trzeba rozpatrywać pod kątem przepisów prawa pracy, imigracyjnych, podatkowych, ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Nie dziwne, że są z nią problemy.
Brakuje przepisów dotyczących wykonywania pracy zdalnej z terytorium Polski przez cudzoziemców na rzecz podmiotu zagranicznego.
Forma polecenia pracy w nadgodzinach, usuwanie służbowych adresów e-mail byłych pracowników czy oskładkowanie pracy zdalnej z zagranicy – to niektóre zagadnienia z zakresu zatrudnienia, analizowane w ubiegłym roku przez sądy. Prawnicy wytypowali dziesięć najważniejszych orzeczeń 2024 r.
Wiele firm wprowadziło pracę zdalną po nowelizacji kodeksu pracy w kwietniu 2023 r. Obecnie niektóre z nich chcą powrócić do pracy stacjonarnej lub ograniczyć liczbę dni pracy z domu. Jak przeprowadzić ten proces?
Sposób zwolnienia z pracy i praca w nadgodzinach bez polecenia szefa – to przykładowe zagadnienia z zakresu zatrudnienia, które rozstrzygały w ubiegłym roku sądy. Jak co roku prawnicy wytypowali dziesięć najważniejszych orzeczeń.
Z uwagi na fakt, iż wypłata ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu za pracę zdalną nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT, nie musi zostać też wliczona do podstawy wymiaru składek.
W przypadku pracy zdalnej pracodawca jest zwolniony z niektórych obowiązków, takich jak np. organizacja pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczanie pożarów i ewakuacja, dbanie o stan pomieszczenia pracy czy zapewnienie posiłków profilaktycznych i napojów.
Państwowa Inspekcja Pracy ma prawo kontrolować, czy pracodawcy przestrzegają przepisów dotyczących pracy zdalnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas