Aktualizacja: 17.11.2024 21:45 Publikacja: 23.09.2024 11:22
Rynek mieszkaniowy stygnie? Na pewno nie po stronie podaży. Deweloperzy dalej budują dużo.
Foto: Mat. prasowe
Mimo kurczącej się sprzedaży, deweloperzy wcale nie zaciągają inwestycyjnego hamulca. To raczej charakteryzuje Kowalskich. A inne formy budownictwa to wciąż margines rynku – wynika z szacunków GUS.
Minister rozwoju po weekendzie zaprezentuje na forum rządu zaktualizowany program mieszkaniowy. Wcześniej rozliczy wiceministra.
Mimo braku programu wsparcia zaciągane są pożyczki o wartości rzędu ponad 6 mld zł miesięcznie. Kredyty nie są jednak dostępne dla wszystkich.
Najnowsze dane GUS pokazują, że branża budownictwa mieszkaniowego może już niedługo znaleźć się w trudnej sytuacji. Choć uzyskano więcej pozwoleń na budowę niż w zeszłym roku, przekazano do użytku mniej mieszkań. Problem stanowi także mniejszy popyt.
Rynek prywatnych akademików w Polsce jest niewielki, zdominowany przez kilku dużych inwestorów. Systematycznie meldują się na nim jednak nowi gracze, ponieważ potrzeby są ogromne.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Vantage Rent – jeden z liderów najmu instytucjonalnego w Polsce, spółka z Grupy TAG Immobilien – jako pierwsza firma PRS wprowadza do oferty nowych mieszkań systemy Smart Home. Opcja ta jest dostępna obecnie w nowej lokalizacji we Wrocławiu i będzie standardowo wdrażana w każdym nowym budynku wchodzącym do portfela firmy. W ofercie mieszkań do wynajęcia z systemem Smart Home pojawiła się pierwsza pula z 415 mieszkań we Wrocławiu, przy ul. Braniborskiej 58.
Opłacalność inwestycji w 50-metrowe mieszkania na wynajem w 17 miastach analizuje Rentier.io. Największe zyski wśród badanych miast można uzyskać w Szczecinie.
BGK udzielił kredytu Grupie PURO – do 40 mln euro - na budowę czterogwiazdkowego hotelu w centrum Budapesztu. Jego otwarcie zaplanowano na połowę 2026 roku.
Wydatki na termomodernizację budynku poniesione przed jego formalnym odbiorem przez nadzór budowlany nie dają prawa do ulgi podatkowej.
Budowaniem mieszkań w Polsce zajmuje się sektor prywatny, 35 lat po transformacji nie ma jasności, jaka powinna być rola państwa w tej układance. Niestety, nic nie wskazuje, byśmy doczekali się stabilnych reguł gry.
Na inwestycyjnym rynku mieszkań mniejszy tłok. Zapał flipperów studzi stabilizacja cen. O szybkie zyski jest trudniej.
Część klientów planujących zakup domu czekała na tani kredyt. Dziś żegnają się z marzeniami. Jak zamieszanie z programem „Na start” wpłynie na ich decyzje? Jak na strategie deweloperów?
Jeśli nowy inwestor nie posiada gospodarstwa rolnego, to nie może się skutecznie ubiegać o przeniesienie pozwolenia na budowę obejmującego budynek w zabudowie zagrodowej.
Umorzenie jest tylko jednym z etapów postępowania. Kiedy pojawi się jakikolwiek nowy dowód, zostanie wszczęte na nowo - przekonywali w czwartek gdańscy prokuratorzy, którzy zdecydowali o umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej, aktywistki walczącej o prawa lokatorów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas