Oprócz wymiany tzw. kopciuchów, wniosek o dofinansowanie obejmie także dofinansowanie instalację kotłów gazowych kondensacyjnych, kotłów na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła, albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Ponadto możliwa jest także wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Dla tych, którzy węglem nie chcą palić
Program jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do 2026 r. na ten cel zaplanowano 1,4 mld zł. Gminy będą mogły aplikować o dofinansowanie w ramach programu do WFOŚIGW w trybie ciągłym w podziale na dwa nabory tj. do końca 2022 r. i w kolejnym 2023 r. w zależności od dostępności środków zł. Gminy we własnym zakresie będą określać terminy składania wniosków przez beneficjentów końcowych, zamieszczając stosowne ogłoszenia na swoich stronach internetowych.
Jak powiedziała minister klimatu i środowiska Magdalena Moskwa, jest to uzupełnienie programu „Czyste powietrze” i innych programów mających na celu zwiększenie ciepła i poprawę, jakości powietrza. Dotyczy on budynków wielorodzinnych, gdzie mieszkańcy mają m.in. piece. - Są jeszcze gminy, które nie przystąpiły do programu "Czyste powietrze", dlatego zachęcam samorządy do przyłączenia się. Mieszkańcom zależy, aby przyjść do urzędu gminy i otrzymać pomoc w kwestiach formalnych. To ważne w walce o czyste powietrze – stwierdziła szefowa resortu. - Jest to kolejny program dla samorządów. Tego programu na pewno byśmy nie zrealizowali bez zaangażowania samorządów. Dlatego serdecznie zachęcamy do udziału w nim – mówiła min. Moskwa.
Może być nawet 80 tys. mieszkań
Właściciele lokali w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych mogą wnioskować o uzyskanie dofinansowania w swoich gminach do właściwego im NFOŚ. Program przewiduje poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych i dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Docelowo będzie to jeden ze sposobów kontunuowania polityki ekologicznej gmin w zakresie poprawy, jakości powietrza oraz zmniejszenia emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych. Przewidziano, że budżet akcji pozwoli na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej, w co najmniej 80 tys. lokali mieszkalnych.
- Przeznaczamy kwotę 1,4 mld złotych na działania, dzięki którym właściciele takich mieszkań będą mogli ogrzać się zdecydowanie wydajniej, korzystając z bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania swoich mieszkań. Liczymy, że i tym razem Polacy chętnie skorzystają z oferowanej formy uzyskania bezzwrotnych dotacji i rozpoczną remonty w swoich domach – mówiła szefowa resortu klimatu i środowiska.