Litwa boi się ptasiej grypy z Polski

Ptasia grypa w Polsce się rozprzestrzenia z powodu nieprzestrzegania zasad ochrony biologicznej, uważają władze Litwy i wprowadzają u siebie nadzwyczajne środki.

Aktualizacja: 29.01.2020 17:10 Publikacja: 29.01.2020 16:41

Litwa boi się ptasiej grypy z Polski

Foto: Bloomberg

O działaniach poinformował dyrektor Państwowej Służby Żywnościowe-Weterynaryjnej Widmantas Pałuauskas. - Sformowaliśmy grupę ekspercką, która do czasu aktywnej migracji dzikich ptaków w połowie marca skontroluje wszystkie największe fermy drobiu i zakłady drobiarskie. Szczególnie pod kontem środków ochrony biologicznej - zapowiedział urzędnik na konferencji prasowe po posiedzeniu komisji rządowej ds. sytuacji ekstremalnych, cytowany przez agencję BNS.

Czytaj także: Ptasia grypa wróciła na Ukrainę

Pałuauskas stwierdził, że ptasia grypa w Polsce się rozprzestrzenia w wyniku nieprzestrzegania zasad ochrony biologicznej. Na Litwie służby weterynaryjne uważają, że największe niebezpieczeństwo pojawienia się choroby związane jest w dzikim ptactwem i ich migracjami.

Czytaj także: Ptasia grypa: Białoruś i Ukraina nie chcą polskiego drobiu

Dlatego weterynarze już współpracują z ornitologami. Pod monitoring wzięte zostały miejsca, w których ptaki lądują, by wypocząć i żerować.

Czytaj także: Ptasia grypa atakuje w Polsce i Niemczech

- W rejonach, w których znajdują się takie ptasie miejsca odpoczynku, chcemy, by hodujący tam drób gospodarze zwracali szczególną uwagę, by nie dochodziło do kontaktu z dzikimi ptakami morskimi. Będziemy o tym dokładnie informować i uczulać na właściwe postępowanie - dodał dyrektor. Władze ogłosiły już apel do mieszkańców, by zgłaszali wszelkie przypadki znalezienia martwych ptaków przy zbiornikach wodnych.

Rolnictwo
Rolnicy zablokowali Medykę za podatek warty 14 mln zł. „Strajk za moskiewskie pieniądze”
Rolnictwo
Ukraińscy rolnicy zbiorą więcej pszenicy w 2025 roku. Rosyjscy mają problem
Rolnictwo
Komisja Europejska oceniła ukraińskie rolnictwo. Na razie jest „dwója”
Rolnictwo
Saudyjczycy buszują w rosyjskim zboż. Przejmują kontrolę nad rolnictwem
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Rolnictwo
Anna Zalewska: Zrównoważone rolnictwo jest bliskie naszej strategii