Rolnicy martwią się embargiem

Niemal 80 proc. gospodarzy martwi się skutkami zakazu eksportu na Wschód. Nadal jednak 26 proc. z nich pozytywnie ocenia swoją przyszłość.

Publikacja: 12.02.2015 13:04

Rolnicy martwią się embargiem

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

- Embargo przyjmowane jest bardzo emocjonalnie prze rolników. Przejmują się nim bardziej niż wskazywałby na to jego rzeczywisty wpływ na gospodarkę – mówi Bartosz Urbaniak, dyrektor zarządzający ds. agrobiznesu i MSP w Banku BGŻ, który w czwartek przedstawił wyniki badań Agribus 2014. Przygotowała go na jego zlecenie firma Martin&Jacob.

Jak zaznacza Bartosz Urbaniak, przed wprowadzeniem embarga przez Rosję na część produktów spożywczych z UE w sierpniu 2014 r., na ten kraj przypadało tylko 6 proc. eksportu rolno-spożywczego z Polski. Dłużej skutki zakazu odczuwają producenci wieprzowiny. Rosja i Białoruś nie kupuje unijnego mięsa już od roku, po tym jak na Litwie i w Polsce wystąpiły przypadki afrykańskiego pomoru świń. Z powodu tej choroby naszej wieprzowiny nie kupują też kraje Dalekiego Wschodu.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Rolnictwo
Japoński rząd walczy z drożyzną. Chce zmusić rynek do obniżenia cen ryżu
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Rolnictwo
Najdłuższym tunelem kolejowym w Polsce pociągi będą mogły jechać nawet 350 km/h
Rolnictwo
Groźna choroba na granicy z Polską. Zagraża polskiemu eksportowi mięsa i mleka
Rolnictwo
Zaledwie tysiąc rolników na proteście przeciwko Mercosur i Zielonemu Ładowi
Rolnictwo
Jak nie gazem, to nawozem. Rosji sposób na sankcje