Francusko-brytyjski spór o koncesje na łowienie ryb

Od połowy września narastał spór Francji z Wielką Brytanią o koncesje na łowiska. Rybacy zapowiedzieli, że zmarnują Wyspiarzom święta, władze grożą zmniejszeniem dostaw elektryczności na wyspę Jersey, bo nie chcą, by rybacy płacili za fiasko brexitu.

Publikacja: 09.10.2021 16:33

Francusko-brytyjski spór o koncesje na łowienie ryb

Foto: Bloomberg

Poszło o liczbę koncesji na łowienie ryb na brytyjskich wodach po brexicie. Francuzi wystąpili do Brytyjczyków o ponad 450 koncesji, prowadzone rozmowy wskazywały, że obie strony zmierzają ku kompromisowi, ale władze wyspy Jersey ogłosiły 29 września o przyznaniu 64 definitywnych zezwoleń francuskim kutrom (na 169 złożonych wniosków). Dzień wcześniej Londyn wydał 12 koncesji na łowienie w pasie 6-12 mil morskich od wybrzeża (na 87 złożonych podań).

Brytyjczycy chcąc wykazać dobrą wolę opublikowali metodę przyznawania koncesji. Przedstawiciel władz Jersey, Ian Gorst odpowiadał w wideokonferencji na pytania dziennikarzy brytyjskich i francuskich. Minister-senator wyjaśnił, że zezwolenia są wydawane rybakom, którzy potrafią wykazać, że wcześniej łowili na brytyjskich wodach, ci co przedstawili wszystkie dokumenty dostali zgodę, inni mają do 30 stycznia 2022 czas na uzupełnienie formalności. Trzecia grupa nie dostarczyła żadnych dowodów albo za mało. Ponadto istnieją dwa rodzaje zezwoleń: brytyjskie i władz wyspy Jersey. Problem polega jednak na tym, że w wielu wypadkach Francuzi używali bardzo małych łodzi i nie zbierali dokumentów świadczących, że łowili na brytyjskich wodach. Brytyjczycy nie uznają jednak tego argumentu.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Rolnictwo
Ukraińscy rolnicy zbiorą więcej pszenicy w 2025 roku. Rosyjscy mają problem
Rolnictwo
Komisja Europejska oceniła ukraińskie rolnictwo. Na razie jest „dwója”
Rolnictwo
Saudyjczycy buszują w rosyjskim zboż. Przejmują kontrolę nad rolnictwem
Rolnictwo
Anna Zalewska: Zrównoważone rolnictwo jest bliskie naszej strategii
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Rolnictwo
Wieprzowina wkrótce może drożeć