Aktualizacja: 22.11.2024 02:03 Publikacja: 09.10.2021 16:33
Foto: Bloomberg
Poszło o liczbę koncesji na łowienie ryb na brytyjskich wodach po brexicie. Francuzi wystąpili do Brytyjczyków o ponad 450 koncesji, prowadzone rozmowy wskazywały, że obie strony zmierzają ku kompromisowi, ale władze wyspy Jersey ogłosiły 29 września o przyznaniu 64 definitywnych zezwoleń francuskim kutrom (na 169 złożonych wniosków). Dzień wcześniej Londyn wydał 12 koncesji na łowienie w pasie 6-12 mil morskich od wybrzeża (na 87 złożonych podań).
Brytyjczycy chcąc wykazać dobrą wolę opublikowali metodę przyznawania koncesji. Przedstawiciel władz Jersey, Ian Gorst odpowiadał w wideokonferencji na pytania dziennikarzy brytyjskich i francuskich. Minister-senator wyjaśnił, że zezwolenia są wydawane rybakom, którzy potrafią wykazać, że wcześniej łowili na brytyjskich wodach, ci co przedstawili wszystkie dokumenty dostali zgodę, inni mają do 30 stycznia 2022 czas na uzupełnienie formalności. Trzecia grupa nie dostarczyła żadnych dowodów albo za mało. Ponadto istnieją dwa rodzaje zezwoleń: brytyjskie i władz wyspy Jersey. Problem polega jednak na tym, że w wielu wypadkach Francuzi używali bardzo małych łodzi i nie zbierali dokumentów świadczących, że łowili na brytyjskich wodach. Brytyjczycy nie uznają jednak tego argumentu.
Ukraina zwiększy w 2025 r. areał pól pszenicy, co da 25 mln ton tego ziarna. Tymczasem w Rosji, która poniosła duże straty z powodu mrozów i suszy, zbiory pszenicy w tym roku zmalały do 83 mln ton. W 2025 r. Rosjanie zasieją więcej grochu, soczewicy i słonecznika.
Zdaniem Ukraińców ocena gotowości ukraińskiego rolnictwa do spełnienia wymagań unijnych wypadła zadowalająco. Zdaniem Brukseli nie do końca tak jest. Bo oceną jest „2” na możliwych do uzyskania „6” punktów.
Saudyjska spółka rolna i hodowlana Salic może przejąć kontrolę nad dużymi aktywami w rosyjskim sektorze rolnym, alarmuje Rosyjski Związek Eksporterów i Producentów Zboża. Rosyjskie rolnictwo jest w złej kondycji. Przez wojnę Putina, nie ma sprzętu, by prowadzić prace polowe.
– Rola innowacji, jak również rola biznesu, są kluczowe w poszukiwaniu bezpiecznych i zrównoważonych rozwiązań – mówi Anna Zalewska, advocacy manager, BASF Polska.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Kiepskie prognozy dla rynku trzody chlewnej w Polsce: tempo spadku pogłowia wyhamowało, ale niepokoi ubytek największych stad. Słabo wygląda też sprzedaż maszyn.
Na rynku brytyjskim szkło polskiego pochodzenia cieszy się dużą popularnością, głównie dzięki dwóm firmom, które przez lata znacząco urosły i odniosły tam sukces.
Londyńskie City straciło z powodu brexitu 40 tys. miejsc pracy w sektorze finansów — poinformował Reutera Michael Mainelli, Lord Mayor of City of London, czyli burmistrz finansowej dzielnicy Londynu.
Laburzyści chcą lepszej współpracy z UE. Bruksela gotowa jest do rozmów pod warunkiem, że Wielka Brytania otworzy się na młodych mieszkańców Unii.
Wielka Brytania znów odroczyła o 6 miesięcy wprowadzenie fizycznych kontroli warzyw i owoców importowanych z krajów Unii, aby nowy rząd mógł poznać opinie importerów. Nowe kontrole kosztowałyby 200 mln funtów rocznie. Obowiązują już na całą żywność i cięte kwiaty.
Po tygodniach politycznych negocjacji Emmanuel Macron wyznaczył nowego premiera.
Europa dokonuje znów historycznych wyborów, które mogą znacząco wpłynąć na jej przyszły kształt. A historia lubi się powtarzać, choć na szczęście nie zawsze musi.
Środa była ostatnim dniem kampanii wyborczej w Wielkiej Brytanii. Z sondaży wynika, że po 14 latach konserwatyści oddadzą władzę labourzystom, a premierem będzie przywódca Partii Pracy, Keir Starmer.
Osiem lat po referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej, o tym, że kraj powinien być poza UE, przekonanych jest 24 proc. mieszkańców Wysp - wskazuje najnowsze badanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas