Aktualizacja: 22.11.2024 02:25 Publikacja: 24.07.2022 09:47
Foto: Adobe Stock
Od 3 stycznia 2022 r. osoby, które posiadają działki budowlane, mogą w uproszczonej procedurze wybudować dom do 70 m kw. Nie muszą uzyskiwać na taką budowę pozwolenia, wystarczy samo zgłoszenie. W ciągu pół roku funkcjonowania programu trudno ogłaszać jego sukces. Wybudowano niespełna 400 takich domów. Do 31 maja takich domów powstało zaledwie nieco ponad 300. Tymczasem w tym samym okresie Polacy otrzymali zezwolenie na budowę 42 tys. 76 domów – pisze Business Insider Polska.
Dlaczego domy bez formalności nie cieszą się zainteresowaniem? Przyczyn jest kilka. Po pierwsze, takie domy mogą powstawać bez kierownika budowy i bez książki budowy. Na to nieprzychylnie patrzą banki, które odmawiają kredytowania takich inwestycji. Do tego dochodzi kwestia składania oświadczenia, w którym deklaruje się, że budowa będzie służyć własnym celom mieszkaniowym. To z kolei rodzi obawę o to, co z takim domem zrobić w przyszłości, gdy zmienią się plany i dom trzeba będzie odsprzedać lub wynająć. Wiele osób obawia się także, czy dom wybudowany bez formalności uda się w przyszłości w ogóle odsprzedać. Kupujący mogą niechętnie decydować się na ich zakup.
Gminy, w których brak kanalizacji, nie mogą, nawet czasowo, nakazywać właścicielom jedynie szamb bezodpływowych.
Korzystanie z nieruchomości w pobliżu lotnisk może się wiązać z trudnościami wynikającymi z różnych regulacji – pisze radca w kancelarii Chałas i Wspólnicy.
Po zmianach prawa budowlanego i reformie planowania przed branżą kolejne wyzwania wynikające tym razem z ESG – pisze partnerka w SMM Legal.
Zażaleniem na odmowę zaświadczenia o milczącym załatwieniu sprawy zgłoszenia zamiaru robót zajmuje się wojewoda.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Deweloper, który sprzedaje mieszkanie obligatoryjnie z komórką lokatorską na jednej księdze wieczystej, ma prawo całą transakcję objąć 8-procentowym VAT.
Osiedle Fabrica Ursus to unikatowa inwestycja dewelopera Aurec Home, zlokalizowana w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Ursus w Warszawie. To wyjątkowe miejsce łączy nowoczesność z historią, oferując nie tylko komfortowe mieszkania, ale także bogatą infrastrukturę i doskonały dostęp do zielonych terenów. Sprzedaż kolejnego etapu już ruszyła.
Euro Styl z Grupy Dom Development wprowadza do sprzedaży ponad 160 mieszkań na wieloetapowym osiedlu w Rumi.
Deweloper znany ze współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi rozszerza działalność. Akcjonariusze mają zadecydować o wypłacie z kapitału zapasowego.
W statystykach GUS od miesięcy nie widać spowolnienia aktywności inwestorów. Październik przyniósł jeszcze podkręcenie tempa.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Oferta katowickiego osiedla firmy Atal powiększyła się o 290 mieszkań. To kolejna odsłona inwestycji, która wystartowała dziesięć lat temu.
Budynek mieszkalny firmy Trust Investment w centrum Częstochowy ma już pozwolenie na użytkowanie. Firma rozpoczęła budowę kolejnego osiedla w tym mieście.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas